Lucia Lauková Správy

Nitrianske letisko colnou hranicou: Bude sa z neho lietať aj do krajín mimo EÚ

Z letiska v Janíkovciach sa od júla bude lietať aj do krajín mimo Európskej únie. Každý odlet a prílet budú mať pod palcom colníci.

Ilustračný obrázok k článku Nitrianske letisko colnou hranicou: Bude sa z neho lietať aj do krajín mimo EÚ
Foto: Rastislav Búgel

Nitrianske medzinárodné letisko sa od 1. júla stane colným. Znamená to, že letisko v mestskej časti Janíkovce sa stáva colnou hranicou Európskej únie (EÚ), takže na ňom budú môcť pristávať lietadlá prilietajúce z krajín mimo EÚ a zároveň odlietať lietadlá smerujúce do štátov, ktoré nie sú členmi EÚ.

Podľa slov hovorcu Colného úradu Nitra Stanislava Pachera skutočnosť, že sa letisko Nitra – Janíkovce stalo colným letiskom, budú môcť využiť najmä firmy a dovolenkári.

„Colníci tu budú pred každým odletom a pri každom prílete lietadla vykonávať colnú kontrolu tovaru, batožiny a cestujúcich osôb zameranú najmä na prepravu peňažných prostriedkov, zbraní a streliva, drog a prekurzorov, dovoz tovaru podliehajúceho oslobodeniu od cla a DPH,“ uviedol Pachcer.

Colné kontroly

Colné kontroly budú okrem toho zamerané aj na kontrolu tovaru podozrivého z porušovania práv duševného vlastníctva, tovarov pod liehajúcich Dohovoru CITES, nepovolenú prepravu mäsových a mliečnych výrobkov, tovaru, ktorý podlieha spotrebnej dani, teda tabaku, cigariet a alkoholu. „Bez týchto kontrol nebude možné na letisku Nitra – Janíkovce realizovať prílet lietadiel z krajín, ktoré nie sú členmi EÚ a ich odlety mimo colného územia EÚ,“ vysvetlil Pacher.

Aby sa predišlo zbytočným komplikáciám či zdržaniu pri výkone colného dohľadu, colníci odporúčajú, aby sa prilietajúci a odlietajúci cestujúci, vrátane pilotov a posádky, vopred informovali o limitoch pre oslobodenie tovaru od cla, o zákazoch, obmedzeniach a iných povinnostiach, s ktorými je dovoz či vývoz tovaru alebo finančných prostriedkov spojený. „Najdôležitejšie informácie sú uverejnené na portáli finančnej správy, ale napríklad aj na informačnej tabuli Colného úradu Nitra priamo v areáli letiska,“ dodal Pacher.

Pozrite si zábery na 19. ročník súťaže v bezmotorovom lietaní vetroňov Pribina Cup 2019 v Nitre!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM