Rastislav Búgel Samospráva

Nitrianska radnica si požičia ďalšie peniaze: Poputujú na rekonštrukciu mestských budov

Nitrianska radnica zvýšila úverový rámec takzvaného energetického úveru, ktorý má slúžiť na financovanie programu Energetickej efektívnosti v municipálnych budovách. Magistrát už na tento účel čerpá zdroje v hodnote 3 milióny eur.

Ilustračný obrázok k článku Nitrianska radnica si požičia ďalšie peniaze: Poputujú na rekonštrukciu mestských budov
Foto: Rastislav Búgel

Mestskí poslanci na svojom augustovom rokovaní odsúhlasili prijatie ďalších úverových zdrojov v hodnote 600 000 eur. Tieto financie majú byť v priebehu tohto roka postupne použité na investičné akcie podľa ich technickej a projektovej pripravenosti. Podmienky projektu spĺňajú Základné školy (ZŠ) Tulipánová a Kniežaťa Pribinu a tiež budova bývalého kina Palace a objekt Mestskej polície. Podľa slov prednostu mestského úradu Igora Kršiaka, majú byť získané zdroje prioritne použité na rekonštrukciu ZŠ Tulipánová.

Za peniaze z už získaného trojmiliónového úveru mesto v súčasnosti rekonštruuje budovy základných škôl Škultétyho, Nedbalova a Kráľa Svätopluka.

Zvýšiť energetickú efektívnosť mestských budov má aj oprava Domova opatrovateľskej služby Janka Kráľa a zateplenie bytového bytu Olympia. Z celkového rámca pôžičky zostalo nevyčerpaných približne 80 000 eur.

Mestské zastupiteľstvo rozhodlo, že tieto prostriedky budú do konca tohto roku využité na výmenu kotolne a zateplenie budovy mestskej polície.

Z úveru programu Energetickej efektívnosti v municipálnych budovách môžu oprávnené subjekty realizovať investície, ktoré smerujú k znižovaniu energetickej náročnosti a zabezpečeniu udržateľnej energie, pričom podiel usporenej energie musí byť vyšší ako 30 %. V rámci rekonštrukčných prác je možné zrealizovať výmeny bojlerov, výmenníkových staníc, chladiacich zariadení, okien, či zateplenie budov.

Čítajte tiež:

V Nitre sa pripravuje výstavba novej cyklotrasy: Povedie z parku do Dražoviec

Výmena starých svetiel za moderné LED žiarovky: Mesto chce príspevok na výmenu verejného osvetlenia

Potrebujete si dať overiť podpis? Pozor na dočasnú zmenu, ktorá by vás mohla prekvapiť

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM