Správy

Nitrianska nemocnica získala nový prístroj: Slúži na vyšetrenia pečene

Nový prístroj určený na posúdenie stavu pečene pribudol v hepatologickej ambulancii nitrianskej fakultnej nemocnice.

Ilustračný obrázok k článku Nitrianska nemocnica získala nový prístroj: Slúži na  vyšetrenia pečene
Zdroj: TASR

Vďaka modernej technológii tak pacienti v mnohých prípadoch nebudú musieť podstupovať biopsiu, pri ktorej sa tkanivo z príslušného orgánu odoberá ihlou.

Nový prístroj FibroScan pri posúdení elasticity, respektíve tuhosti tkaniva pečene využíva mechanický signál.

„Dôležitú informáciu dáva meranie CAP, ktoré poskytuje presné meranie množstva tuku v pečeni a slúži na diagnostiku pečeňovej steatózy. V kombinácii s ultrazvukovým prístrojom poskytujú uvedené merania komplexnú informáciu potrebnú pre diagnostiku chorôb pečene v rámci skríningu, určovaní štádia a pri monitorovaní efektov liečby,“ vysvetlil hepatológ Marek Rác.

Bezpečná alternatíva

Ako pripomenul, v porovnaní s invazívnou biopsiou ponúka neinvazívne meranie elasticity jednoduchú a bezpečnú alternatívu potrebnú pri posudzovaní ochorení pečene. „Ide o neinvazívne posúdenie stavu pečene pri širokom spektre chorôb, akými sú metabolická tuková choroba pečene, alkoholová choroba pečene či vírusová hepatitída,“ uviedol Rác.

Meranie je podľa jeho slov časovo nenáročné a poskytuje potrebné informácie priamo na hepatologickej ambulancii v priebehu niekoľkých minút. „Vyšetrenie prístrojom nepredstavuje pre pacienta žiadne bezpečnostné riziko,“ dodal Rác.

Dramatický nárast počtu ochorení pečene

Podľa jeho slov je v súčasnosti na Slovensku evidovaný dramatický nárast počtu ochorení pečene. Spája sa s nárastom výskytu obezity a cukrovky a konzumáciou alkoholu. "Rastie počet postihnutých cirhózou a rakovinou pečene. Prudko vzostupný trend je alarmujúci. Nedostatok fyzickej aktivity, nesprávne stravovacie návyky a konzumácia alkoholu predstavujú zdravotnú hrozbu pre celé Slovensko,“ upozornil Rác.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Najčítanejšie