Lucia Lauková Správy

Nitrianska nemocnica získa nové prístroje: Postrážia dych novorodencov

Monitormi dychu budú vybavené ďalšie lôžka vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Nemocnici ich darovala Nadácia Križovatka.

Ilustračný obrázok k článku Nitrianska nemocnica získa nové prístroje: Postrážia dych novorodencov
Zdroj: TASR

Nitrianska fakultná nemocnica získa 20 nových prístrojov určených na monitorovanie dychu novorodencov. Dostane ich formou daru od Nadácie Križovatka v rámci projektu Mamička, dýcham. Cieľom projektu je pomáhať vybaviť slovenské nemocnice a ich pôrodnícke a novorodenecké oddelenia monitormi dychu Babysense.

„Chceme, aby bolo monitorom dychu vybavené každé lôžko pre novorodencov a dojčatá. Druhou časťou poslania projektu je zriaďovanie a prevádzka výpožičných miest pri novorodeneckých a pôrodníckych oddeleniach nemocníc, kde si rodičia novonarodených detí môžu pri odchode domov monitor dychu požičať, aby aj doma mohli pokojne spať s vedomím, že dych ich dieťatka stráži monitor dychu,“ informovala nadácia.

Upozorní alarm

Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá od roku 2008 šíri povedomie o syndróme náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) a o možnostiach ochrany ohrozených detí.

Vďaka darcom a sponzorom pomáha vybaviť slovenské nemocnice a pôrodnice monitorom dychu. Ten nielen stráži zástavu dychu, ale tiež apnoe pauzy a akékoľvek nepravidelnosti dychu dieťaťa a okamžite spustí alarm, aby privolal pomoc rodiča, ktorý môže v prípade potreby včas poskytnúť dieťaťu prvú pomoc.

Nadácii sa vďaka sponzorom podarilo vyzbierať financie na zakúpenie 62 nových prístrojov na monitorovanie dychu novorodencov. V rámci Nitrianskeho kraja z nich pôjde 20 do novozámockej a ďalších 20 do nitrianskej nemocnice.

„Odovzdanie daru pre naše neonatologické oddelenie sa uskutoční 25. septembra,“ uviedla hovorkyňa nitrianskej nemocnice Tatiana Timková.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM