Správy

Nitrianska nemocnica sa pripravuje na opičie kiahne: Objednala TESTY

Nárast prípadov sa kvôli cestovaniu podľa hlavného hygienika nedá vylúčiť ani na Slovensku. Ako je na prípadnú epidémiu pripravená Fakultná nemocnica v Nitre?

Ilustračný obrázok k článku Nitrianska nemocnica sa pripravuje na opičie kiahne: Objednala TESTY
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prvý prípad opičích kiahní potvrdili na Slovensku vo štvrtok 7. júla. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR. Išlo o muža z vekovej skupiny 20 až 59 rokov, ktorý sa nakazil vysoko pravdepodobne v zahraničí.

Prvé prípady boli v ešte v máji zaznamenané vo Veľkej Británii a predpokladá sa, že išlo o importovanú infekciu z Afriky. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR rozsiahlu epidémiu nepredpokladá, ale očakáva sporadické ohniská.

Prečítajte si tiež

„Slovensko nie je endemickou oblasťou výskytu opičích kiahní, avšak máme široké možnosti cestovania, a preto nemôžeme vylúčiť, že počet potvrdených prípadov na našom území bude narastať,“ uvádza ÚVZ SR.

Hlavný hygienik Ján Mikas vydal pre regionálne úrady verejného zdravotníctva i pre lekárov usmernenie v súvislosti s výskytom ochorenia.

Prípravy v nemocnici

Na prípadného prvého pacienta s podozrením na opičie kiahne sa pripravuje aj nitrianska nemocnica.

„Fakultná nemocnica Nitra disponuje Infekčnou klinika, ktorá zastrešuje liečbu infekčných pacientov. Na klinike sú bunkové typy izieb, ktoré zabezpečujú odizolovanie pacientov,“ priblížila hovorkyňa nitrianskej nemocnice Tatiana Kubinec.

Na diagnostiku ochorenia sa majú používať PCR testy. K dispozícii ich bude mať aj nitrianska nemocnica.

„Ochranných osobných pracovných pomôcok máme dostatok, diagnostické testy máme objednané a sme v úzkej kooperácii s Úradom verejného zdravotníctva, kam vzorky budú v prípade podozrenia posielané,“ uviedla hovorkyňa nemocnice.

Mohlo by vás zaujímať

Príznaky ochorenia

Ochorenie začína príznakmi podobnými chrípke, ako sú horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica či opuch lymfatických uzlín. Do troch dní od nástupu týchto príznakov sa objaví typická vyrážka.

„Výsyp častokrát začína na tvári a následne sa rozširuje na iné časti tela vrátane dlaní, nôh a genitálnej oblasti. Výsyp sa začína makulami, ktoré sa postupne menia na papuly, vezikuly, pustuly až chrasty. Po odpadnutí poslednej chrasty je človek neinfekčný, príznaky zvyčajne zmiznú do 2 až 4 týždňov,“ opisuje ÚVZ SR.

Vyššie riziko vážneho priebehu ochorenia majú dojčatá a deti, tehotné ženy, starší a závažne imunokompromi­tovaní, vrátane osôb s neliečenou HIV infekciou.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM