Poznáte WATSU? Vyskúšali sme SKVELÚ relaxačnú techniku, ktorú robí len pár ľudí na Slovensku!
Watsu je vodná terapia pre telo aj dušu. Zuzana z Nových Zámkov ju objavila na Islande.

Watsu je masážna technika, ktorá sa vykonáva na hladine vody teplej aspoň 35 stupňov Celzia. Vychádza zo shiatsu (japonská liečebná masáž, ktorá spriechodňuje a harmonizuje tok energie v tele). Pri položení tela na vodu sa minimalizuje pôsobenie gravitácie a začínajú sa prejavovať fyzikálne javy platné pre tekutiny – vztlak, prúdenie, hydrostatický tlak, odpor vody či viskozita. Tým sa podporí činnosť časti nervového systému, ktorá je zodpovedná za relaxáciu, detoxikáciu, zníženie svalového napätia a stimuláciu svalov zodpovedných za dýchanie.
V tomto stave je možný strečing svalov, mobilizácia kĺbov či uvoľňovanie svalstva masážnymi technikami v rozsahu, aký je len veľmi ťažko možné dosiahnuť na suchu. Zážitky pri watsu sú individuálne. Prevažujú pocity uvoľnenia. Pravidelné absolvovanie tejto terapie zvyšuje prísun endorfínov, znižuje napätie v tele, zmierňuje bolesti pohybového aparátu.
Umenie uvoľnenia
Zuzana Uhríková z Nových Zámkov je jednou zo šiestich ľudí na Slovensku, ktorí majú titul watsu praktik a teda môžu terapiu vykonávať. Objavila ju, keď cestovala po Islande.
„Okamžite ma to zasiahlo. Vedela som, že je to niečo výnimočné. Keď som sa vrátila, hľadala som to u nás, no našla som iba inštitút v Čechách. Pred dvomi rokmi som sa začala vzdelávať,“ priblížila nám svoje zoznámenie sa s touto technikou. Zuzana musela absolvovať povinný počet kurzov a praxe, terapeutkou sa stala vlani. Najväčším benefitom watsu je pre ňu uvoľnenie.
„Táto doba nás vedie k tomu naučiť sa umeniu uvoľnenia, oddychu, relaxu v záujme zachovania nás samých a nášho zdravia,“ tvrdí.
Prvýkrát watsu
My sme terapiu vyskúšali na vlastnom tele a hodinový zážitok dokážeme opísať iba slovami, že počas neho neexistovalo nič, len jemné nadnášanie v príjemne teplej vode. Ak sa mu odovzdáte, stratíte pojem o čase aj priestore a pokojne sa môže stať, že sa s úsmevom na tvári bez dôvodu rozplačete.
„Niekto má pocit, že na hodinu vypol hlavu, niekomu naopak stále prichádzajú nové a nové myšlienky. Je to v poriadku. Netreba byť na seba prísny a hodnotiť. Je to proces. Voda je úžasná. Už len užívanie si to jej obmývanie nám prinesie uvoľnenie,“ hovorí Zuzana, ktorá skúšala masírovať aj na suchu. „Tam mi to nejde. Pre mňa voda vytvára priestor bezpečia.“
Z histórie
Technika vznikla v 80. rokoch vďaka Haroldovi Dullovi. Americký básnik, filozof a vizionár sa v roku 1980 v Japonsku učil zen shiatsu. Keď sa vrátil do Kalifornie, kde býval v blízkosti teplých prameňov v Harbin Hot Springs, techniky preniesol do teplej vody a začal vyvíjať techniku water shiatsu, z čoho vznikol skrátený názov watsu.
Technika sa zdokonaľovala, časom sa začali používať nadľahčovacie pásky na nohy, tzv. floaty. To umožnilo priebeh terapie upokojiť a zaradiť do nej aj statické prvky.
V 90. rokoch sa watsu rozšírilo v USA a preniklo do sveta. Prvý európsky vzdelávací inštitút bol založený v roku 1993 vo Švajčiarsku. U našich susedov sa watsu objavilo po roku 2010. V Čechách sú dnes 3 vzdelávacie inštitúty, u nás boli prvé kurzy organizované v roku 2022 a prvý watsu terapeut získal certifikát v roku 2023. Vzdelávanie u nás zabezpečuje Watsu Slovensko.
Prečítajte si tiež:
