Lucia Lauková Správy

Nitra si pripomenie historické udalosti: 74. výročie oslobodenia mesta pod Zoborom

Slávnostným zhromaždením si Nitra pripomenie udalosti z roku 1945. Oslobodeniu predchádzalo tragické bombardovanie.

Ilustračný obrázok k článku Nitra si pripomenie historické udalosti: 74. výročie oslobodenia mesta pod Zoborom
Foto: Rastislav Búgel

Dátum 30. marec 1945 sa veľkými písmenami zapísal aj do dejín mesta Nitra. Pred 74 rokmi bolo mesto oslobodené spod fašistickej nadvlády.

Slávnostné zhromaždenie, ktoré organizuje mesto Nitra a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, Oblastný výbor v Nitre, sa uskutoční 29. marca o 14.00 hodine pri Pamätníku víťazstva, pred budovou Okresného úradu v Nitre.

Tragické bombardovanie

Oslobodeniu Nitry predchádzalo bombardovanie mesta sovietskymi bombardérmi. Neočakávaný nálet sa začal 26. marca 1945 o 09.20 h. V predveľkonočné pondelňajšie predpoludnie sa v centre konali trhy, ulice boli plné ľudí. Tí sa pre oneskorené vyhlásenie leteckého poplachu nedostali včas do krytov. Celkovo 27 bombardovacích lietadiel zhodilo na mesto 166 bômb.

Cieľom bombardovania bola časť kasární a Párovce, kde mala byť sústredená nemecká okupačná armáda. Tá však opustila mesto už dva dni predtým. Bomby zasiahli centrum mesta, tržnicu a podhradie.

Zničených bolo 48 budov, ďalších 289 bolo silne a 430 ľahšie poškodených. Zahynulo 345 ľudí. Väčšinou to boli civilisti, vojakov bolo len 13 – osem slovenských a päť nemeckých.

Zástupcovia mesta v roku 2009 odhalili obetiam bombardovania na mestskom cintoríne pamätné tabule. V dvoch hroboch leží spolu 50 ľudí. Podľa Štefana Košovana, ktorý knižne zdokumentoval tieto historické udalosti, sú tabule jedinou pamiatkou na tragickú udalosť.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM