Nitra sa z Bystrice vrátila bez bodu: Prehrala najtesnejším rozdielom

Hokejisti HC '05 iClinic Banská Bystrica zvíťazili v 33. kole Tipsport Ligy nad HC Nitra 2:1.

Ilustračný obrázok k článku Nitra sa z Bystrice vrátila bez bodu: Prehrala najtesnejším rozdielom

„Barani“ mali dobrý úvod. Do vedenia išli už po päťdesiatich sekundách, keď prihrávku Bubelu využil zblízka bekhendom Jääskeläinen. Domáci boli aktívnejší, často strieľali, no vietor z plachát im zobrali dve vylúčenia v rade. Pri tom prvom ešte mohol zvýšiť vedenie na 2:0 Lamper, ak by využil sólo. Po druhom treste sa naskytla Nitre 95 sekundová presilovka piatich proti trom a zužitkovali ju. Z predbránkového priestoru sa presadil Blackwater – 1:1. V štrnástej minúte mali početnú výhodu aj Bystričania a predviedli ukážkovú rýchlu akciu. Prihrávku ako na zlatom podnose dostal od Bartánusa Lamper a ten sa pred odkrytou svätyňou Šimbocha nemýlil – 2:1. V závere rušnej prvej tretiny mali šance hostia. Beskorowany musel zakročiť po nebezpečnom teči Kollára a dvoch nepríjemných strelách Kubku spoza kruhov, pri poslednej mal aj kus šťastia.

V strednom dejstve boli sprvu aktívnejší hokejisti spod Zobora. Lušňák nevyužil nájazd, Fominych sa nepresadil dobrou strelou z pravej strany a Blackwater neuspel z dvoch metrov. Banskobystričania pohrozili až v polovici stretnutia, Bartánus šikovne obišiel bránku a puk takmer zasunul do nej, v poslednej chvíli Šimboch zareagoval. Majster potom nevyužil dve presilovky, nezahral ich ideálne. Šancu mal v hre piatich proti piatim, Ďatelinka však netrafil puk do odkrytej bránky po trme – vrme pred dezorientovaným nitrianskym gólmanom.

Hostia na začiatku tretej tretiny dohrávali presilovku z konca druhej, ale nevypracovali si v nej šancu. Až po nej mal dobrú možnosť Koyš, ktorý zblízka neuspel. Nitra mala v ďalšom priebehu ešte jednu početnú výhodu, ale ani v nej si nedokázala poradiť s dobrou defenzívou ‚baranov‘. Tí hrozili z rýchlych protiútokov, ale s viacerými koncovkami si Šimboch poradil. Efektný zákrok predviedol aj Beskorowany na opačnej strane po peknom prieniku Fominycha. Bystričania hrozili v 52. minúte v presilovke, strely Jääskeläinena, Hrnku i Bartánusa mali slušné parametre, ale puk sa medzi žrde nedostal. Pekný prienik o pár sekúnd predviedol hosťujúci Kerbashian, no ani on v oslabení neprivodil nebezpečným zakončením gólový moment. Hral sa dobrý hokej, akcie sa striedali na oboch stranách, v závere Nitra po strele Bučeka dostala tečovaný puk do bránky, no videorozhodca ho neuznal pre postavenie hráča v bránkovisku. Banská Bystrica tak znovu vyhrala nad tradičným rivalom. Z dvadsiatich dvoch meraní síl týchto súperov majú hokejisti spod Urpína na konte 21 výhier.

HC '05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)

Góly: 1. Jääskeläinen (Bubela, Southorn), 14. Lamper (Bartánus, Bubela) – 9. Blackwater (Buček, Morrison) Rozhodovali: Goga, Baluška – Kacej, Synek, vylúčení na dve min.: 4:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2760.

Zostavy:

Banská Bystrica: Beskorowany – , Cardwell, Southorn, Ďatelinka, Mihálik, J. Brejčák, Nemčík, Petrinec- Hohmann, Hickmott, Hrnka – Jääskeläinen, Bubela, Bartánus – Lamper, Šille, Fafrák – Mesaroš, Gabor, Kabáč

Nitra: Šimboch – Morrison, Mezei, M. Versteeg, Pupák, Kubka, Rácz, A. Sloboda, Korím – Yellow Horn, Kerbashian, Blackwater – Koyš, Lušňák, Fominych – Buček, A. Kollár, Scheidl – Tábi, Hvizdoš, Hrušík

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Chceli sme začať proti Nitre agresívne, čo sa nám aj podarilo. Dali sme hneď prvý gól, no potom sme sa nestíhali vracať dozadu, súper si vytvoril niekoľko šancí. V druhej tretine sme prestali korčuľovať, čo bolo spôsobené i dobrou hrou hostí. Veľmi dobre prechádzali cez stredné pásmo v rýchlosti. V tretej tretine sme zjednodušili hru, mali sme viac šancí a myslím si, že i zápas pod kontrolou. Bol to tesný, bojovný duel, tak ako aj proti Košiciam. Diváci však videli dobrý hokej z oboch strán.“

Marián Bažány, tréner Nitry: „Som hrdý na mužstvo ako sa v Banskej Bystrici prezentovalo, aký výkon sme podali proti dobre hrajúcemu súperovi. Mali sme slabší začiatok, domáci to využili na strelenie rýchleho gólu. V našej zostave bolo asi sedem hráčov okolo dvadsiatich rokov veku a predviedli slušný boj s majstrom. Vytvorili sme si veľa šancí, no Beskorowany podal dobrý výkon. Ak budeme mať takýto prístup i k ďalším zápasom, výsledky sa dostavia.“

Patrik Lamper, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Bol to vyrovnaný zápas, hralo sa hore – dole, divákom sa to muselo páčiť. Tento duel bol aj správne vybičovaný, mal patričnú kvalitu. Som rád, že to dopadlo pre nás víťazne. Žiadnu pozitívnu bilanciu či sériu s Nitrou neriešime. Na tohto súpera sa pripravujeme rovnako ako na každého iného.“

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.