Správy

Nitra rieši vážny problém: Na Orechovom dvore sa premnožili vši, ploštice a šváby!

Na Orechovom dvore, kde žije asi 450 ľudí, sa premnožili rôzne druhy hmyzu. Počas dezinsekcie budú musieť obyvateľov dočasne presťahovať.

Ilustračný obrázok k článku Nitra rieši vážny problém: Na Orechovom dvore sa premnožili vši, ploštice a šváby!
Zdroj: TASR

Na Orechovom dvore musí opäť prebehnúť rozsiahla dezinsekcia. V lokalite obývanej rómskymi rodinami sa premnožili vši, ploštice a šváby. Ochorenie na svrab hlásené lekármi zatiaľ nebolo. Informovala nás o tom regionálna hygienička Katarína Tináková.

Dezinsekcia sa na Orechovom dvore nekoná prvýkrát. V spolupráci s vojskom prebehla v roku 2018.

Musia sa presťahovať

Vybraná firma začne s dezinsekciou v stredu 21. septembra a trvať by mala päť dní. Počas tohto týždňa budú musieť približne 450 obyvateľov Orechovho dvora dočasne vysťahovať.

Pre časť Rómov mesto vyčlení telocvičňu na ZŠ Krčméryho. V nej nájde dočasné a náhradné ubytovanie 160 ľudí, z toho 66 detí.

Deti z komunity budú na týždeň od školskej dochádzky oslobodené. Telocvičňa sa po opustení priestorov bude tiež dezinsektovať.

Prečítajte si tiež

Desiatky tisíc eur

Mesto za celkovú akciu zaplatí okolo 30-tisíc eur. „Samotná dezinsekcia je do 10-tisíc eur, no je potrebné tam pripočítať ešte aj ďalšie náklady, napríklad na jedno teplé jedlo denne, na plastové misky, kontajnery. Službyt musí zabezpečiť firmu, ktorá odmontuje všetky lišty a elektrické zástrčky, aby dezinsekcia bola účinná, meniť sa musia zámky, okná a podobne,“ vymenúva hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Aké sú hrozby?

Kvôli začiatku školského roka panujú v Nitre aj obavy zo zanesenia hmyzu do základných či materských škôl. Problém sa podľa slov poslankyne Anny Laurinec Šmehilovej mohol riešiť ešte pred začatím školského roka. Vedenie mesta naň Odbor sociálnych služieb MsÚ v Nitre upozorňoval už v júli tohto roka.

„Z hľadiska ochrany verejného zdravia je dôležité uviesť, že v našich klimatických podmienkach nemajú ploštice, šváby, ani rusy význam ako vektory alebo medzihostitelia prenosných (infekčných) ochorení a nepredstavujú teda nebezpečenstvo z hľadiska šírenia prenosných ochorení. V každom prípade je ich prítomnosť nepríjemná, obťažujúca a v priestoroch na bývanie nežiaduca,“ vysvetľuje hygienička Katarína Tináková.

„Prítomnosť vší alebo zákožky svrabovej, resp. zamorenie priestorov na bývanie týmito článkonožcami už môže byť pre človeka rizikovejšie, nakoľko mu môže spôsobiť vznik nepríjemných prenosných kožných ochorení,“ dodala Tináková z RÚVZ v Nitre.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM