Aktualizované Správy Samospráva

Nitra dala stopku hazardu: Poslanci schválili zákaz pre herne a kasína

Umiestnenie herní a kasín v Nitre bude po novom zakázané. Schválenie nového nariadenia si vyslúžilo aplaus.

Ilustračný obrázok k článku Nitra dala stopku hazardu: Poslanci schválili zákaz pre herne a kasína
Zdroj: TASR/Marko Erd

V mestskom zastupiteľstve prešiel vo štvrtok 10. decembra návrh Všeobecne záväzného nariadenia mesta Nitry o zákaze umiestnenia herní a kasín na území mesta.

Za zákaz hazardu hlasovalo 22 poslancov. Piati poslanci sa hlasovania zdržali.

„Mestské zastupiteľstvo práve schválilo zákaz hazardu v našom meste,“ informovala o tom radnica na sociálnej sieti.

Poslanci diskutovali na zasadnutí aj o možnosti ponechať kasína v hoteloch, penziónoch či moteloch. Tento pozmeňujúci návrh však neprešiel.

Mesto Nitra už raz hazard zakázalo. Kvôli žalobe okresného prokurátora súd vlani rozhodol o dočasnom pozastavení účinnosti pôvodného nariadenia. Pochybnosti sa vtedy týkali prepočítania vyše 23-tisíc podpisov pod petíciou o zákaze hazardu.

Plošný zákaz

Na základe prijatého nariadenia bude na území mesta platiť zákaz umiestnenia herní a kasín v hoteloch, moteloch, penziónoch, v budovách pre obchod a služby, v budovách pre kultúru a na verejnú zábavu. Pre herne bude platiť aj zákaz ich umiestnenia v bytových domoch.

Názory poslancov

V rozsiahlej diskusii niektorí poslanci spochybňovali zmysel plošného zákazu hazardu v „kamenných“ prevádzkach a pripomínali, že gamblerov iba posunie k internetovému či nelegálnemu hazardu. „Podľa môjho názoru tu nejde o ochranu ľudí. Ak by to tak bolo, zákon, ktorý prednedávnom prijal parlament, by zakazoval všetok hazard, napríklad aj internetový. Podporujem reguláciu, nie zákaz. Odstránením herní v Nitre vytlačíme iba problém za hranice mesta,“ povedal poslanec Ján Greššo. „Hazard a gamblerstvo je choroba a choroba sa lieči, nie zakazuje,“ doplnil poslanec Miloš Dovičovič.

Žiadali kompromis

Do diskusie sa zapojili aj zástupcovia herní. „Nepoznám mestá v Európe, kde by plošný zásah niečo zmenil. Mám skúsenosti z českých miest, kde po zákaze vznikali kasína za hranicami mesta. Navrhujem kompromis, aby hotely boli zo zákazu vylúčené. Kasína v hoteloch sú celkom iný druh biznisu. V zábavnom priemysel pracuje 15 000 ľudí, bojíme sa toho, že Nitra spustí lavínu na celom Slovensku. Zoberiete si na svedomie, že mnoho ľudí príde o prácu?“ pýtal sa poslancov majiteľ kasína Róbert Vystavil.

Podľa hovorkyne Asociácie zábavy a hier Dominiky Lukáčovej nemá zmysel zatvárať iba časť hazardných prevádzok, zatiaľ čo inde bude hazard naďalej fungovať, dokonca prevádzkovaný aj štátom v rámci firmy Tipos. „Je nezmyselné, aby ste zakazovali kamenné herne, ale zároveň v primetime v médiách najväčšie športové esá vyzývajú ľudí na tipovanie. Iba presuniete hráčov na internet a pustíte ich do anonymného prostredia,“ pripomenula Lukáčová.

Mesto príde o príjmy

V diskusii sa spomínal aj výpadok v príjmoch mesta, ktoré príde po zákaze hazardu ročne o 650 000 eur. Poslanec Roman Ágh v tejto súvislosti poznamenal, že podľa prepočtov na to, aby mesto mohlo na poplatkoch získať sumu 650 000 eur, museli hráči prehrať na území Nitry celkovo 21 miliónov eur. „Je teda na zváženie, či nám 650 000 eur v rozpočte stojí za to, že ľudia museli prehrať toľko miliónov,“ povedal Ágh. V diskusii vystúpila aj odborníčka na závislosti z organizácie Budúcnosť Ľuba Pavelová. Podľa nej sa problém hazardu nedá vyriešiť hneď, ale je potrebné spraviť každý krok, ktorý je možný. „Tým, že znížime dostupnosť, máme šancu znížiť aj vážnosť problému a výskyt závislosti na hazarde,“ pripomenula poslancom.

„Môj postoj je jasný, nič sa nezmenilo. Pre mňa je hazard problém sociálny, ekonomický, rodinný, bezpečnostný, urbanistický. Myslím, že každé mesto sa zaobíde bez hazardu,“ reagoval na diskusiu primátor Marek Hattas.

„Všetci vieme, že tu neriešime hazard ako taký. Nemáme pred sebou nič iné, iba to, či obmedzíme jeden druh hazardu. Keď máme pred sebou rozhodnutie, ktoré má aj odborné, aj správne opodstatnenie, tak prečo ho neurobiť,“ doplnil ho viceprimátor Daniel Balko.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

DEFINITÍVNA STOPKA HAZARDU V NITRE 🛑 Mestské zastupiteľstvo práve schválilo zákaz hazardu v našom meste. Práve prebieha brífing s médiami. Ďalšie informácie prinesieme čoskoro.

Posted by Mesto Nitra on Thursday, December 10, 2020
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM