Lucia Lauková Správy

Nie všetky kostoly zatvorili brány: Pri Nitre bude kňaz slúžiť omše súkromne

Oznam miestnej farnosti v obci pri Nitre pobúril verejnosť. Najskôr vyzvali veriacich, aby sa omší zúčastnili podľa uváženia, neskôr oznam upravili.

Ilustračný obrázok k článku Nie všetky kostoly zatvorili brány: Pri Nitre bude kňaz slúžiť omše súkromne
Zdroj: TASR

Do dvojtýždňového zákazu hromadných podujatí spadajú kvôli koronavírusu aj bohoslužby. Tento týždeň oznámila Konferencia biskupov Slovenska, že rešpektujú zákaz organizovania verejných podujatí v súvislosti s výskytom nového koronavírusu na Slovensku, a preto sa v slovenských kostoloch najbližšie dva týždne neuskutočnia verejné katolícke bohoslužby.

V praxi sa ukazuje, že nie všetky kostoly svoje brány zatvorili a kňazi prestanú slúžiť omše. Zakázané sú podľa biskupov len verejné bohoslužby.

V tejto súvislosti vydal Biskupský úrad v Nitre usmernenie pre kňazov. „Aj napriek príkazu pána premiéra Petra Pellegriniho ohľadom zrušenia verejných bohoslužieb na Slovensku, snažme sa v našej Nitrianskej diecéze využiť tento čas na intenzívnejšiu modlitbu. V súlade so zverejneným stanoviskom KBS – „tam, kde je to možné, kostoly nech zostanú pre súkromnú modlitbu otvorené,“ – je možné využiť tento čas ich otvorenia napr. aj na vystavenie Sviatosti Oltárnej. Keď Vás niekto z veriacich požiada o svätú spoveď alebo o sväté prijímanie, vyjdite mu v ústrety, najmä v čase adorácie, zachovávajúc hygienické opatrenia (tzn. okrem iného aj podanie Eucharistie na ruku),“ informuje Biskupský úrad v Nitre.

Oznam upravili

Kostol v Horných Lefantovciach svoje brány nezatvorí. V prvotnom ozname farnosti v Horných Lefantovciach stálo, že „omše budú slúžené súkromne v obvyklom čase a možno sa ich zúčastniť podľa uváženia ako stretnutie súkromných osôb“. Farnosť tiež dodala, že neúčasť na svätých omšiach z dôvodu obavy z nákazy je ospravedlňujúca príčina.

Miestny farár bol ochotný nám celú situáciu vysvetliť, do článku sa však vyjadrovať nechcel. Upozornil nás, že oznam na webe farnosti je už upravený, aby nedošlo k omylu.

„Berúc do úvahy nariadenie predsedu vlády SR Petra Pellegriniho o zákaze sláviť verejné bohoslužby na území Slovenska, budú vo farnosti Horné Lefantovce i naďalej slávené sväté omše, ktoré však nebudú mať verejný charakter. Budú slúžené súkromne v obvyklom čase. Môžete sa so mnou spojiť prostredníctvom duchovného svätého prijímania,“ píše farnosť v novom ozname.

Znamená to, že farnosť na omšu nepozýva, ale ľudia sa môžu v čase bohoslužby modliť napríklad doma.

Čo na to Biskupstvo Nitra?

S takýmto postupom súhlasí aj Biskupstvo Nitra. „Rozhodnutie je v súlade s vyhlásením KBS na základe rozhodnutia ÚVZ SR, kde sa hovorí o tom, že kostoly budú otvorené pre individuálne modlitby, duchovné rozhovory, prípadne na vysluhovanie Sviatosti pokánia, alebo podanie Svätého prijímania na požiadanie. Súkromné sv. omše kňazi môžu slúžiť v tomto čase, ale nie sú určené pre verejnosť. Veriaci by na ne nemali byť pozývaní,“ spresnil hovorca Biskupského úradu v Nitre Tibor Ujlacký.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM