Rôzne

Neviete, kam vybehnúť? Na hrade vystavujú unikátne rúcha pápeža Františka, FOTO

Návštevníci Katedrály - Baziliky sv. Emeráma na Nitrianskom hrade môžu obdivovať liturgické rúcha, ktoré mal na sebe počas návštevy Slovenska pápež František.

Ilustračný obrázok k článku Neviete, kam vybehnúť? Na hrade vystavujú unikátne rúcha pápeža Františka, FOTO
7
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

„Rúcha boli šité špeciálne na tú príležitosť a výstava na hrade je nielen spomienkou na návštevu pápeža, ale aj ukážkou tohto druhu umenia,“ povedal hovorca Biskupstva Nitra Tibor Ujlacký. Autorkou rúch je Jana Zaujecová. Výstava Jana Zaujecová – Gloriae Dei creatum (Utvorené na slávu Božiu) potrvá do konca augusta tohto roka. Jej organizátorom je Diecézne múzeum na Nitrianskom hrade.

Nádherné kúsky

Výstava pozostáva z kolekcie liturgických rúch všetkých liturgických farieb.

Nosnými exponátmi sú rúcha zo slávnosti Sedembolestnej Panny Márie, pripravené na liturgiu v Šaštíne 15. septembra 2021, ktorú celebroval pápež František. Centrálnym prvkom výstavy na Nitrianskom hrade je prezentácia bielo-zlatistého rúcha špeciálne vytvoreného pre pápeža Františka. Súbor rúch dopĺňajú verše poetky Anny Amadiny, ako aj texty v slovenskom a anglickom jazyku.

Prečítajte si tiež

Kombinácia materiálov

Cieľom výstavy je okrem spomienky na návštevu pápeža aj predstavenie liturgického roka vo výbere farebnosti rúch. Každé liturgické obdobie bude mať farebné zastúpenie. Výstava je zameraná hlavne na vrchné liturgické rúcha kazuly (ornáty) a dalmatiky. Ide o prvú autorskú výstavu Zaujecovej, ktorá sa tvorbe liturgických rúch venuje od roku 2003. Na rúchach vytvára miniatúrne textilné svety, pracuje s množstvom nuansí a jemných farebných kontrastov.

Prostredníctvom prepracovanej autorskej techniky plstenia podáva citlivé interpretácie sakrálnych tém, ktoré najčastejšie spracúva pomocou náznakov reality.

Neraz využíva aj klasickú tému kríža, avšak vždy s novým textilným akcentom. Plstené časti autorka dopĺňa hodvábnymi detailmi na spôsob textilnej koláže. Ovčie rúno kombinuje s ďalšími materiálmi, ako je surový hodváb, hrubý, drsný hodvábny buret v štrukturálnom kontraste s jemnejším šantungom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Správy, ktoré hýbu Nitrou

Na Nitrianskom hrade sú vystavené liturgické rúcha pápeža Františka
7
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM