Lucia Lauková Rôzne

Netradičný párik zvierat neďaleko Nitry: Mláďatá by mohli priviesť na svet už budúci rok

Odborníci z Výskumného ústavu živočíšnej výroby sa dali na neľahkú úlohu. Zapojili sa do projektu reštitúcie losa do slovenských lesov.

Ilustračný obrázok k článku Netradičný párik zvierat neďaleko Nitry: Mláďatá by mohli priviesť na svet už budúci rok
Zdroj: Matúš Rajský

Los je náš pôvodný druh, ktorý sa tu v minulosti vyskytoval. Zásluhou človeka však jeho populácia vymizla. Odborníci z Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre sa pokúsia o jeho prinavrátenie do našich lesov. „Jedná sa o projekt reštitúcie losa na Slovensko,“ informoval nás vedúci odboru výživy Matúš Rajský. Vrámci tohto projektu budú losa chovať na troch miestach. Jedným z nich je aj Výskumný ústav živočíšnej výroby v Lužiankach, kde sa už udomácňuje losí párik. „Samec je z Lotyšska a samica pochádza zo Švédska. Účelom u nás je urobiť výskum. Testujeme ktoré dreviny im najviac chutia, ktoré porasty im budú najviac chutiť vo voľnej prírody,“ povedal Matúš Rajský.

Už túto jeseň by sa mohli páriť jedince vo výskumnom ústave. Z potomstva by sa tak mohli odborníci tešiť už v budúcom roku. V Lužiankach však neostanú. „Mláďatá, ktoré sa narodia v Nitre budú prevezené do chovných staníc v Detve a v Poltári. V roku 2019 ako jeden a pol ročné by mohli byť vypustené do voľnej prírody, v blízkosti zverníc,“ prezradil Matúš Rajský.

Druhý párik je umiestnený vo vypúšťacej zvernici v okrese Detva. „V okrese Poltár, tiež vo vypúšťacej zvernici, je zatiaľ umiestnený samec losa, ku ktorému sa hľadá samica,“ uviedol Matúš Rajský.

Ako dodal Matúš Rajský, chov losa je veľmi náročný. Dokazuje to aj fakt, že na Slovensku ich žiadna zoologická záhrada nechová. Prirodzeným predátorom losa je najmä vlk.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM