Lucia Šútorová Správy

NAKA vyšetruje korupčnú kauzu na SPU v Nitre: Obvinení 3 zamestnanci univerzity

Vyšetrovateľ NAKA obvinil z korupčnej trestnej činnosti aj troch zamestnancov SPU v Nitre. Univerzita v súvislosti s kauzou pripravuje viaceré opatrenia.

Ilustračný obrázok k článku NAKA vyšetruje korupčnú kauzu na SPU v Nitre: Obvinení 3 zamestnanci univerzity
Zdroj: TASR

Polícia vyšetruje korupčnú kauzu na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre.Informáciu ako prvý priniesol denník SME. Podľa neoficiálnych informácií by sa korupčná činnosť mala týkať Technickej fakulty SPU. Polícia sa k prípadu nechce vyjadrovať. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová však potvrdila, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil deväť osôb z korupčnej trestnej činnosti, z ktorých tri osoby pôsobili na univerzite. „Bližšie informácie vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie zatiaľ nebudeme poskytovať,“ uviedla Baloghová. Ako doplnila, obvinenie bolo vznesené 13. júla.

Vyhlásenie univerzity

Kauzu nechce komentovať ani univerzita. Na jej oficiálnej webovej stránke však bolo 9. augusta zverejnené vyhlásenie, v ktorom sa vedenie SPU a vedenie Technickej fakulty SPU dištancuje od akýchkoľvek aktivít jednotlivých zamestnancov, ktorých výsledkom je poškodenie dobrého mena univerzity a fakulty.„V sú­vislosti s medializovaným obvinením troch zamestnancov SPU v Nitre je vedenie univerzity súčinné s orgánmi činnými v trestnom konaní a v prípade preukázania viny budú prijaté príslušné opatrenia a vyvodené dôsledky aj v oblasti pracovnoprávnych vzťahov,“ konštatuje sa vo vyhlásení.

Ukončili pracovný pomer

Ako uviedla hovorkyňa univerzity Renáta Chosraviová, k dnešnému dňu (9. august 2016) SPU rozviazala pracovný pomer s jedným z obvinených zamestnancov dohodou bez uvedenia dôvodu na základe žiadosti zamestnanca. „S druhým z obvinených zamestnancov SPU rozviazala pracovný pomer z funkcie prodekana Technickej fakulty dohodou bez uvedenia dôvodu, so súhlasom Akademického senátu Technickej fakulty SPU,“ doplnila Chosraviová.

Odvolanie prodekana

Podľa slov Renáty Chosraviovej nemá korupčná kauza nič spoločné s návrhom na odvolanie z funkcie prodekana pre vzťahy s verejnosťou TF SPU v Nitre. „Akademický senát TF zasadal 29. júla 2016, nie však z tohto dôvodu (obvinenia z korupcie). Na zasadnutí AS TF 29. júla, dekan TF využil svoje právo vyplývajúce zo zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a predložil návrh na odvolanie z funkcie prodekana pre vzťahy s verejnosťou TF SPU v Nitre bez uvedenia dôvodu. Akademický senát návrh dekana schválil,“ informovala nás Renáta Chosraviová, hovorkyňa SPU v Nitre.

Pripravujú opatrenia

Univerzita v súvislosti s kauzou pripravuje viaceré opatrenia, ktoré by mali podobným prípadom v budúcnosti zamedziť. Ešte vlani SPU prijala a na svojej webovej stránke zverejnila vnútornú smernicu zameranú na predchádzanie a odhaľovanie protispoločenskej činnosti, najmä korupčného správania. „SPU v Nitre prijme a zverejní na webovom sídle univerzity Etický kódex zamestnancov, ktorého obsahom je aj zodpovednosť za protispoločenské konanie a ochrana dobrého mena univerzity. Na začiatku akademického roka jednotlivé fakulty univerzity zvolajú zasadnutie akademickej obce, na ktorom upozornia na dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov a vnútorných predpisov univerzity, týkajúcich sa protispoločenskej činnosti,“ uviedlo vedenie SPU.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie