Na Klokočine a Dieloch chcú zmodernizovať vykurovanie: Kotolne zrušia

Nitrianska teplárenská spoločnosť chce zmodernizovať vykurovací systém na sídliskách Klokočina a Diely. Štyri kotolne plánujú pripraviť na možnú inštaláciu alternatívnych zdrojov energie.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Na Klokočine a Dieloch chcú zmodernizovať vykurovanie: Kotolne zrušia
Foto: Rastislav Búgel / Zdroj: Dnes24.sk

Nitrianska teplárenská spoločnosť (NTS) plánuje modernizáciu vykurovacieho systému na sídliskách Klokočina a Diely. Súčasťou modernizácie bude zrušenie všetkých kotolní na obidvoch sídliskách a čerpanie tepla z centrálneho zdroja, ktorý sa nachádza v existujúcom technologickom centre Párovce.

Pripravia ich na alternatívne zdroje

Štyri z doterajších budov kotolní na Klokočine pripraví spoločnosť na možnú budúcu inštaláciu alternatívnych zdrojov energie. „Projekt zahŕňa i položenie najmodernejšej optickej siete nielen pre riadenie teplárenských technológií, ale aj pre rôzne iné účely,“ informoval Andrej Jančovič z nitrianskeho mestského úradu.

Päť etáp

S rekonštrukciou súvisí veľký rozsah projekčných a dodávateľských prác, preto bude investícia rozdelená do piatich etáp, postupne realizovaných v rokoch 2018 až 2022. Každá fáza investície by mala byť sfinalizovaná za 12 mesiacov. Po dokončení modernizácie sa výrazne zvýši komfort pre občanov Klokočiny aj Dielov, ktorí si budú môcť okrem iného aj jednotlivo regulovať teplotu v obytných domoch, napríklad v rámci ohrevu teplej vody.

Pokračovanie v modernizácii

Nitrianska teplárenská spoločnosť, a.s., modernizáciou vykurovacieho systému na Klokočine a Dieloch nadviaže na rekonštrukciu tepelných zariadení, ktorá bola zrealizovaná v rokoch 2005 a 2006 na sídlisku Chrenová. Počas nej sa uskutočnila výmena parných vykurovacích rozvodov za predizolované bezkanálové teplovodné rozvody a sfinalizovaná bola aj sieť optických vlákien na prenos informácií a riadenie cez dispečing.

Úspora energií

V ďalších rokoch vykonala spoločnosť rekonštrukčné práce zásobovacieho územia na sídlisku Párovce a na Prednádraží. „Nitra plánuje byť moderným a inteligentným mestom Smart City. Úspora energetických zdrojov pre výrobu tepla, znižovanie ekologickej záťaže, účinná kombinovaná výroba elektriny a tepla a alternatívnych zdrojov i profesionálne dispečerské riadenie prevádzky svedčia o tom, že Nitra na tomto projekte intenzívne pracuje,“ skonštatoval Jančovič.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame