Ilustračný obrázok k článku Modernizácia kúpaliska v Nitre: Prvá etapa si vyžiada takmer štvrť milióna eur
13
Galéria
Foto: Roman Oravec

Modernizácia kúpaliska v Nitre: Prvá etapa si vyžiada takmer štvrť milióna eur

Nitra by mohla mať tento rok kúpalisko otvorené v prvý júlový týždeň. Napriek pandémii mesto pokračuje v jeho modernizácii.

Správy
Správy

Modernizácia kúpaliska v Nitre: Prvá etapa si vyžiada takmer štvrť milióna eur

Nitra by mohla mať tento rok kúpalisko otvorené v prvý júlový týždeň. Napriek pandémii mesto pokračuje v jeho modernizácii.

Ilustračný obrázok k článku Modernizácia kúpaliska v Nitre: Prvá etapa si vyžiada takmer štvrť milióna eur
13
Galéria
Foto: Roman Oravec

Napriek pandémii je mesto Nitra v súvislosti s otváraním letného kúpaliska smelé. Takto o mesiac, 1. júla ho chce otvoriť.

„Mesto svoje bazény pod holým nebom plánuje otvoriť napriek tomu, že celý svet sa stále spamätáva z prvej vlny pandémie,“ povedal hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Samospráva tak chce vyjsť v ústrety tým, ktorí nebudú mať možnosť vycestovať na dovolenku k moru. Aj preto začalo s prípravou sezóny a pokračuje v modernizácii.

Veľké investície

Len základné prípravné práce majú podľa hovorcu mesta stáť 30-tisíc eur. Okrem toho chce mesto do vylepšenia svojho kúpaliska investovať ďalšieho takmer štvrť milióna eur.

Na gastrozónu aj s mobiliárom je vyčlenených 150-tisíc eur. Ďalšie práce, medzi ktoré patrí napríklad výmena filtrov, majú stáť takmer 86-tisíc eur.

„Ak pripočítame náklady na spustenie kúpaliska, vychádza to, že mesto len v tomto roku dá na vylepšenie letného kúpaliska takmer štvrť milióna eur,“ povedal primátor Marek Hattas.

Podobnú sumu, vyše 266-tisíc eur zaplatilo mesto len za minuloročnú prevádzku kúpaliska, vrátanie energií, miezd aj investícií. Celkové príjmy za sezónu vtedy dosiahli necelých 174-tisíc eur.

Moderné kúpalisko

"Usúdili sme, že nebudeme snívať o celoročných akvaparkoch, pretože Nitra nemá termálnu vodu, a bez nej by takéto riešenie bolo veľmi finančne náročné. Zameriame sa radšej na to, aby sme mali moderné letné kúpalisko,“ vysvetlil viceprimátor Balko.

Zmenou tento rok prejde gastrózóna, kde pribudnú tri nové stánky z kontajnerov. Podľa hovorcu mesta, pôvodné stánky na predaj jedla už nespĺňali hygienické ani estetické normy.

„V gastrozóne je celkovo päť prevádzok. Dvaja prevádzkovatelia ostávajú vo svojich stánkoch, budú si však musieť  upraviť vzhľad stánkov, aby ladili s celou zónou. Zvyšných troch bude mesto súťažiť – cieľom je, aby sa zlepšila aj ponuka aj kvalita občerstvenia, ktoré návštevníci nájdu na kúpalisku,“ vysvetľuje hovorca mesta.

Piesková oddychová pláž

V tesnej blízkosti gastrozóny má vzniknúť oddychová a relaxačná časť. „Naprojektovaná je tu piesková oddychová pláž s moderným mobiliárom a drevenými terasami. Okrem toho tu pribudnú sedenia, kde si návštevníci môžu skonzumovať zakúpené jedlo, tienenie, mobilné prezliekarne a toalety,“ vymenúva hovorca Tomáš Holúbek.

Investícia pôjde aj do výhrevného čerpadla pre detský bazén, ktoré nastaví vodu na 28 stupňov. Meniť sa tiež majú aj bazénové filtre.

Ďalšie investície majú pokračovať budúci rok. Mesto uvažuje napríklad o zriadení celoročnej kaviarne, predĺžení sezóny či zavedení systému výmenných pohárov v rámci kúpaliska.

"Pri tomto systéme musí byť zabezpečené hy­gienicky korektné umývanie použitých pohárov, čo sa nedá v gastrokontaj­neroch a práve pri kaviarni by mohol byť priestor na ich umývanie,“ uviedol viceprimátor Daniel Balko. Postupne majú prísť na rad aj sprchy a šatne.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Nitrianske kúpalisko
13
Galéria
Foto: Rastislav Búgel
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín