Utorok 23. júl 2019 Oľga  24 °C
Lucia Šútorová Rôzne

Mladý nitriansky kameraman Libor (26) o svojom dokumente: Režisérom bola sama príroda

Prečítajte si príbeh o tom ako vznikal dokument Tribečské lesy v zrkadle ročných období. Presvedčí vás, že aj naša príroda ponúka krásy, pre ktoré sa oplatí tráviť v lese viac času.

Ilustračný obrázok k článku Mladý nitriansky kameraman Libor (26) o svojom dokumente: Režisérom bola sama príroda
Zdroj: Dnes24.sk

Obyčajné prechádzky po lese, priviedli zvedavé oko mladého chlapca k záľube fotografovania a neskôr aj ku kamerovaniu. Práve kamerovanie ho oslovilo natoľko, že roky zbieral materiál, z ktorého vyskladal svoj prvý dokument. Libor Čužna je absolventom SPU v Nitre, za školu hrával aj volejbal. Čo ho však bavilo najviac bol čas strávený v lese. Zaujímali sme sa ako vyzerali prvé stretnutia s prírodou a ako sa z prechádzok stal dokument.

Začínal s malým kompaktom

„K prírode ma pritiahli moji rodičia, ktorí ma už od mala brávali do hôr, či už v okolí Zlatých Moraviec alebo aj do Tatier na turistiku alebo v zime na lyže. Postupom času som chcel nejakým spôsobom zaznamenávať tie pekné momenty v prírode či už stretnutia z volne žijúcou zverou alebo rôzne zákutia lesa. Začal som s teda s fotením, ale iba malým kompaktným fotoaparátom (vtedy som mal iba 13–14 rokov) postupne som sa však dostával k lepšej foto-technike, ale fotenie ma stále nenapĺňalo tak ako som chcel,“opisuje svoje začiatky Libor.

Prechod k filmu bol spontánny. „Raz som však natrafil na prírodopisné filmy bratov Dobrovodských a rozhodol som sa prejsť na filmárčinu. Po troch rokoch šetrenia som zakúpil moju prvú kameru, s ktorou som v okolí môjho rodiska natočil môj prvý film Tribečské lesy v zrkadle ročných období“

Ako vznikal dokument

Ako sme v úvode spomínali Libor je samouk aj všetko čo sa týkalo dokumentu si musel urobiť sám. Asi až na titulnú fotografiu k obalu DVDčka, ktorú zhotovil botanik Jaroslav Košťál z CHKO Ponitrie. Po 6 rokoch práce a viac ako 16 000 minút natočeného materiálu vznikla teda jeho prvotina, výsledný 21-minútový film. „Za tých 6 rokov sa mi podarilo natočiť vo voľnej prírode aj unikátne veci ako pôrod alebo vzájomné spolunažívanie škorcov a jelenej zveri.“

Najlepším scénaristom je príroda sama

„S batohom na chrbte a s ťažkým statívom s filmovou kamerou v rukách som mnohokrát kráčal po lesných chodníkoch, vo všetkých ročných obdobiach bez ohľadu na rozmary počasia. Vždy som bol plný očakávania či mi príroda práve dnes odhalí niektoré so svojich nevypočítateľných tajomstiev. Pred každým vstupom do prírody som sa pokúsil urobiť si akýsi scenár, ale konečným scenáristom a režisérom mojich pobytov v prírode, bola nakoniec vždy sama príroda. Za neskutočné množstvo zážitkov a záznamov na disku mojej kamery vďačím stovkám kilometrov, prechodených po lesných chodníkoch a nespočetnému množstvu hodín strávených v očakávaní toho správneho okamžiku, pod korunami lesných velikánov, počas slnečných dní, ale aj tmavých nocí,“dodáva s radosťou a vášňou v očiach mladý kameraman.

Plány do budúcna

Mladý kameraman nezaháľa. „Postupne sa chcem zdokonalovať v rôznych technikách filmovania a vydávať filmy, ktoré by podporovali záchranu biotopov, ktoré potrebujú pre život ohrozené druhy živočíchov“. Veľkým snom mladého autora dokumentárneho filmu je filmovať pre BBC alebo National Geographic.

Foto: archív Libora Čužnu

tribecke-lesy-dokument-libor-cuzna
1
Galéria
tribecke-lesy-dokument-libor-cuzna
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk