Utorok 23. júl 2019 Oľga  24 °C
Lucia Šútorová Správy

Máte doma studňu? Na námestí v Nitre vám zadarmo spravia rozbor vody

Po roku vodári opäť prichádzajú s možnosťou bezplatných rozborov vody zo studní. Z prinesenej vzorky vám vyhodnotia celkovú tvrdosť a dusičnany.

Ilustračný obrázok k článku Máte doma studňu? Na námestí v Nitre vám zadarmo spravia rozbor vody
Zdroj: TASR

Bezplatné rozbory vody i ukážky práce a technického vybavenia vodárov ponúknu oslavy Svetového dňa vody. Na Svätoplukovom námestí v Nitre sa budú konať v piatok (22. 3.) od 9. do 12. hodiny.

Pracovníci Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti (ZsVS) budú prezentovať techniku slúžiacu na zabezpečenie dodávky pitnej vody a odkanalizovanie odpadových vôd i monitorovacie, vyhľadávacie a prevádzkové vozidlá.

Bezplatné rozbory

„Pre veľký záujem z minulých ročníkov budú aj tento rok pracovníci laboratórií ZsVS priamo na Svätoplukovom námestí robiť bezplatné orientačné vyšetrenie prinesených vzoriek vody z domových studní na celkovú tvrdosť a dusičnany,“ uviedla Ľudmila Synaková z mestského úradu.

Právo na vodu má každý

Ako pripomenula, snahou tohtoročných osláv Svetového dňa vody je poukázať na fakt, že právo na vodu má každý. „Zaoberáme sa riešením vodnej krízy a poukazujeme na to, že dnes žije viac ako jedna miliarda ľudí bez čistej pitnej vody v domácnostiach, školách, pracoviskách, farmách a inde. Mali by sme klásť dôraz na to, že pitná voda na Slovensku patrí medzi najkvalitnejšie v Európe,“ povedala Margita Kršáková zo ZsVS.

Svetový deň vody sa oslavuje 22. marca od roku 1922, keď bol vyhlásený Valným zhromaždením OSN na konferencii v Riu de Janeiro. „Je jedinečnou príležitosťou pripomenúť si mimoriadnu dôležitosť vody na zachovanie prostredia a rozvoj ľudskej spoločnosti,“ dodala Synaková.

Obľúbené sú aj studničky pod Zoborom. Voda zo Svoradovho prameňa momentálne nie je vhodná na pitie!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR