Lucia Lauková Správy Samospráva

Koronavírus: Aký má Nitriansky samosprávny kraj krízový plán?

Niektoré samosprávne kraje informujú o svojich krízových plánoch. Ako vie v prípade potreby pomôcť Nitriansky samosprávny kraj?

Ilustračný obrázok k článku Koronavírus: Aký má Nitriansky samosprávny kraj krízový plán?
31
Galéria
Zdroj: TASR

Krízové štáby pri samosprávnych krajoch sa preventívne pripravujú na prípadné zhoršenie situácie v súvislosti s koronavírusom. Banskobystrický kraj chce napríklad zabezpečiť viaceré služby.

Medzi nimi je okrem zriadenia karanténnych centier napríklad aj vytvorenie call centra pre seniorov, kde budú môcť nahlasovať svoje požiadavky na zabezpečenie nákupov potravín a liekov, aby ako najohrozenejšia skupina nemuseli opúšťať svoje domovy.

Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja v krízovom pláne takúto službu nemá. „Stráženie detí a donáška potravín sú služby pre obyvateľstvo v kompetencii miest a obcí,“ informovala nás Oľga Prekopová, hovorkyňa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kra­ja.

Aký má župa krízový plán?

Krízový plán kraja je podľa definície Ministerstva vnútra súhrn krízových opatrení a postupov k riešeniu krízovej situácie. „Pre prípad potreby, na základe požiadavky Ústredného krízového štábu, je Nitriansky samosprávny kraj (NSK) pripravený dočasne poskytnúť jeden z objektov vo svojom vlastníctve pre karanténne centrum,“ prezradila hovorkyňa Oľga Prekopová.

Vyhodnocujú situáciu

Nitrianska župa bojuje proti koronavírusu viacerými opatreniami. Na základe rozhodnutí Ústredného krízového štábu prijala župa aj vlastné rozhodnutia. „Ako prvý zo všetkých krajov zvolal ešte 3. marca stretnutie všetkých riaditeľov nemocníc v kraji a zástupcov Regionálnych úradov verejného zdravotníctva v jednotlivých okresoch, kde spoločne aktualizovali traumatologické plány, čo sa ukázalo ako najpodstatnejšia otázka prípravy na toto zložité obdobie a potvrdil to aj stav chorobnosti z hľadiska tohto vírusového ochorenia. Nitriansky kraj mal pozitívne testovaného pacienta ako posledný z krajov,“ vymenúva hovorkyňa predsedu NSK.

Spoločné riešenie podľa hovorkyne hľadali na krízovom štábe NSK aj predstavitelia najväčších firiem v kraji. Okrem toho sa podľa Oľgy Prekopovej na Úrade NSK v spolupráci s krajským lekárom vyhodnocuje aktuálna situácia dvakrát denne.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Koronavírus na Slovensku
31
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM