Správy

Katedrálny chrám zíval prázdnotou: Biskup požehnal z hradnej veže mesto

Epidémia ochorenia COVID-19 pripravila veriacich v Nitre počas veľkonočných sviatkov o množstvo duchovných podujatí.

Ilustračný obrázok k článku Katedrálny chrám zíval prázdnotou: Biskup požehnal z hradnej veže mesto
Zdroj: TASR

Ako pripomenul hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký, zrušené boli mestské misie, diecézne stretnutie mládeže i tradičná krížová cesta v uliciach Nitry.

Bez slávnostného sprievodu mládeže s ratolesťami a v prázdnej Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade sa konala omša na Kvetnú nedeľu. Na Zelený štvrtok sa tu uskutočnila tradičná svätá Omša svätenia olejov, ktorá sa koná len raz do roka za účasti všetkých kňazov diecézy.

„Tento rok na nej však 280 duchovných pastierov chýbalo a svojho biskupa Viliama Judáka museli pre situáciu spôsobenú koronavírusovou epidémiou nechať osamoteného. Počas Veľkého piatka sa neuskutočnila ani tradičná krížová cesta mestom, ani liturgické obrady na pamiatku utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista na nitrianskej Kalvárii,“ skonštatoval Ujlacký.

Katedrálny chrám na Nitrianskom hrade zostal prázdny aj počas slávenia Veľkonočnej vigílie zmŕtvychvstania Ježiša Krista.

„Tieto obrady boli v minulosti bohaté na symboliku, tento rok boli skromnejšie, chýbalo aj vysluhovanie sviatostí kresťanskej iniciácie dospelým. Na záver veľkonočnej vigílie biskup Judák vystúpil s monštranciou s Najsvätejšou Sviatosťou na vežu nitrianskej katedrály, odkiaľ udelil Eucharistické požehnanie na všetky svetové strany mestu Nitra a celej Nitrianskej diecéze,“ dodal Ujlacký.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: Facebook
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM