Lucia Lauková Rôzne

Jediný na Slovensku, Peter Raškovič z Nitry: Husle z jeho dielne znejú aj v zahraničí!

Takéto husle vám na Slovensku nikto iný nevyrobí. Prečítajte si ako sa stal zo samouka, výrobca elektrických huslí, ktoré môžu pokojne konkurovať tým zahraničným.

Ilustračný obrázok k článku Jediný na Slovensku, Peter Raškovič z Nitry: Husle z jeho dielne znejú aj v zahraničí!
Zdroj: Dnes24.sk

Peter Raškovič z Nitry je jediný výrobca elektrických huslí na Slovensku. Husle z diele známeho nitrianskeho muzikanta sa už predávajú aj v zahraničí. Radosť robia aj mnohým výborným huslistom či hudobníkom.

Ako dlho už hráte na husle?

„Na husle hrám ako samouk od svojich osemnástich rokov. Prvý koncert s prvou kapelou sme mali v máji 1988. Hrám hlavne podľa ucha, hoci nemám problém hrať aj z nôt.“

Je to jediný hudobný nástroj, na ktorom hráte?

„V mladosti som hodne hral na gitaru, ako doprovod k pesničkám. Práve nedávno som našiel starý zápisník s pesničkami a napočítal som vyše dvesto titulov. Postupne som sa ale špecializoval na husle a hoci v pár skladbách hrám na gitare, flaute či fúkacej harmonike, nemôžem povedať, že by som na ne vedel naozaj hrať.“

Kedy a prečo ste začali vyrábať elektrické husle?

„Je to zhruba pätnásť rokov. Dobre ozvučiť husle v elektrifikovanej kapele bol totiž dosť veľký problém. Keď to zjednoduším, buď vás nepočuť, alebo napískavate. Tak som začal experimentovať s rôznymi druhmi vtedy dostupných mikrofónov a snímačov, až som sa dostal na jednom festivale v Handlovej k hráčovi na elektrické husle a povedal som si, že také niečo musím vedieť urobiť aj sám. Samozrejme, nebolo to také jednoduché, prvé kusy skončili ako palivo. Nemal som predstavu o konštrukcii, snímačoch, o ničom. V tej dobe neboli žiadne internetové podklady, ani literatúra, vlastne bola len jedna kniha z roku 1998 v nemčine, ale tú som zohnal až o desať rokov neskôr. Mal som len trocha skúseností s prácou s drevom, vyrezával som prívesky a rôzne drobnosti. Toto ale je iná vec. Treba rozumieť drevu, jeho štruktúre, druhom, opracovaniu, lepeniu, zvukovým vlastnostiam. Treba vedieť tmeliť, brúsiť, striekať farby, leštiť ich, treba sa vyznať v zapojení elektroniky, mať prehľad o komponentoch na husle, gitary, mať informácie o nástrojových efektoch. Navyše, kde sa dajú všetky potrebné časti až do poslednej skrutky zohnať v dobrej kvalite a cene.“

Koľko kusov ste už vyrobili?

„Vyrobil som asi sedemdesiat kusov elektrických huslí v takej kvalite, že sa na ne dalo hrať a predať ich.“

Čím sú jedinečné, navrhujete si ich sám alebo podľa návrhu klienta?

"Najprv som elektrické husle vyrábal v zime po večeroch vrámci koníčka, asi troje za rok. Vtedy som robil výlučne podľa predstavy budúceho hráča. V súčasnosti tejto činnosti venujem podstatný čas a vyrábam nástroje na sklad, čiže klient si vyberie z toho, čo je hotové, alebo musí asi tri mesiace čakať na výrobok podľa objednávky. Konštrukcia nástroja je vyrobená výlučne z dreva a to špeciálnym spôsobom zlepením niekoľkých častí. Toto zaručuje stabilitu nástroja aj za najnepriaznivejších podmienok – husle sa pôsobením tepla, chladu či vlhkosti nerozladia. Tento spôsob výroby zabezpečuje, že husle majú základný zvuk pred jeho spracovaním efektami veľmi príjemný „drevený“, čo je vlastnosťou len tých najkvalitnejších elektrických huslí prestížnych značiek.

Pre koho ste už robili husle?

„Zatiaľ sa mi nepodarilo presadiť medzi top hráčov sveta, ale robil som niekoľko kusov pre významných huslistov, napríklad pre virtuózneho gitaristu Petra Luhu alebo husľovú virtuózku Moniku Ninisovú. Najviac si ale cením, keď sa zaujímajú o moje dielo mladí talentovaní hráči. Pred niekoľkými rokmi som vyrobil osminové husličky pre osemročného Jerguša Kiraľa, alebo minulý rok pre objav roka geniálnu štrnásťročnú Laru Šamajovú. O mnohých odberateľoch nič neviem, lebo moje nástroje sa dnes predávajú cez predajne vo Viedni, Brne, Prahe, Budapešti, samozrejme v Bratislave a Nitre.“

Aké sú vaše sny, s kým by ste sa rád stretol na pódiu?

„Moje idoly sú najmä spevácke, lebo môj naturálny štýl hrania na husliach sa dá ťažko s niečím porovnať. Chcel by som venovať svoje husle svetovej špičke v hre na elektrických husliach Lindsey Stirling. Najväčšou prestížou by bolo tiež, keby na mojich elektrických husliach hrala Vanessa Mae. Zahrať by som si chcel v doprovodnej skupine Shanie Twain. Ale hlavným snom je ešte dlhé roky hrať v stabilnej zostave každú sobotu v domovskej country skupine Pengagi.“

Koľko stoja vaše husle a ako dlho trvá ich výroba?

„Priemerná cena štvorstrunového nástroja sa pohybuje okolo 500 eur, ale robil som už na zákazku nástroj viac ako trikrát drahší. Závisí to od použitých komponentov a prácnosti. Keďže husle vyrábam sám, osvedčila sa mi metóda tvoriť štyri nástroje naraz, vtedy viem využiť naplno čas kvôli technologickým postupom. Toto mi trvá dva a pol mesiaca, čiže za rok viem vyrobiť maximálne dvadsať elektrických huslí. Ak chcete nástroj na mieru, musíte počkať, kým sériu nedokončím, až potom začnem rád robiť na vašom nástroji.“

Foto: Peter Raškovič/ Róbert Piroška

Jediný na Slovensku, Peter Raškovič z Nitry: Husle z jeho dielne, znejú aj v zah
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM