LULA Správy

Hygienici v akcii: Posvietili si na kúpaliská aj prírodné vodné plochy v regióne

Kontrolóri odobrali vzorky vody aj z bazénov a prírodných kúpalísk v Nitrianskom kraji. Niektoré nevyhoveli hygienickým požiadavkám.

Ilustračný obrázok k článku Hygienici v akcii: Posvietili si na kúpaliská aj prírodné vodné plochy v regióne
11
Galéria
Zdroj: TASR

Návštevnosť kúpalísk bola v minulom týždni podľa Úradu verejného zdravotníctva pre chladnejšie počasie vo všeobecnosti nižšia. Hygienici v rámci štátneho zdravotného dozoru kontrolovali minulý týždeň aj viaceré umelé kúpaliská a prírodné plochy v Nitrianskom kraji. Výsledky zverejnili na stránke úradu.

Podľa najnovších odberov sú na kúpanie v Nitrianskom kraji vhodné len dve prírodné vodné plochy s neorganizovanou rekreáciou, a to APÁLI – mŕtve rameno Váhu Komárno a štrkoviskové jazero Kava.

Nevyhoveli požiadavkám

Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody nevyhoveli na základe laboratórnych výsledkov vzorky vody odobrané z vodnej nádrže Duchonka, kde odbery z 9. júla ukázali prekročenie MH (medzná hodnota) črevných enterokokov a Escherichia coli.

Požiadavkám na kvalitu vody nevyhovela ani voda v TONA Šurany. Kontrolóri tu zistili prekročenie MH (medzná hodnota) Escherichia coli na odbernom mieste pri ceste (odber dňa 12.6.2019). „Na všetkých troch odberných miestach (pri ceste, pri čerpacej stanici, pri RA) bola zaznamenaná zvýšená farba,“ uvádzajú hygienici na stránke ÚVZ SR.

Znížená priehľadnosť (a zvýšená farba) boli zaznamenané na Lipovine – Bátovce, pričom voda na kúpanie bola podľa ÚVZ SR v ostatných zdravotne významných ukazovateľoch vyhovujúca.

Vzorky vody boli odobraté aj z bazénov Letného kúpaliska (LK) v Nitre. „Znížená hodnota reakcie vody bola zistená v dopadovom bazéne na LK Nitra,“ informujú hygienici.

Prekročenie mikrobiologických ukazovateľov kvality vody na kúpanie bolo preukázané na základe posledných odberov aj v oddychovom a vonkajšom detskom bazéne a vírivke na kúpalisku Wellness centrum Patince. Na kúpaliskách boli nariadené nápravné opatrenia a vykonaný opakovaný odber vzoriek vody na kúpanie.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie