Lucia Lauková Správy

FOTO: Nadšenci motorizmu sa schádzajú pod Zoborom, odštartoval nitriansky Autosalón

Nitriansky Autosalón prilákal do Nitry 220 vystavovateľov. Návštevníci môžu vidieť 26 automobilových značiek.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Nadšenci motorizmu sa schádzajú pod Zoborom, odštartoval nitriansky Autosalón
8
Galéria
Zdroj: TASR

Celkovo 220 vystavovateľov sa prezentuje na 24. ročníku výstavy Autosalón – Autoshow Nitra 2017, ktorý sa dnes 5. októbra začal na výstavisku Agrokomplexu v Nitre. Vystavovatelia ponúkajú 26 automobilových značiek, ktoré predstavujú 35 noviniek, informoval riaditeľ agrokomplexu Národného výstaviska, š.p., Mário Dinga. Slovenskú premiéru majú modely Škoda Karoq, Volkswagen T-Roc, Hyundai Kona, Opel Crossland X, Seat Arona a Citroën C3 Aircross, ktorý sa vyrába na Slovensku.

„Plán je taký, že už v budúcom roku bude na tejto výstave predstavený model, ktorý vyjde z pásu na výrobnej linke v nitrianskom závode Jaguar Land Rover,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč. Prehliadka osobných, úžitkových a nákladných automobilov, dopravnej techniky, autopríslušenstva a servisnej i garážovej techniky potrvá do 8. októbra.

Automobilový priemysel

Automobilový priemysel je v súčasnosti terčom kritiky verejnosti, Európskej únie, Spojených štátov amerických, no na druhej strane nikto nevie dať odpoveď na to, čo by bolo bez automobilového priemyslu, skonštatoval prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Juraj Sinay. „Na svetovej výstave v nemeckom Frankfurte sa otvárali témy, ktoré súvisia s automobilovým priemyslom. Hovorilo sa o alternatívnych pohonoch, o znížení emisií, o perspektíve automobilového priemyslu. Nikto však neprišiel na to, že automobilový priemysel, aj keď údajne škodí životnému prostrediu, by mal byť nahradený niečím iným,“ povedal Sinay.

Smerovanie priemyslu

Úlohou nitrianskeho autosalónu je ukázať verejnosti, kde smerujú trendy, ale aj súčasnosť. „Hovorí sa o tom, že sa znížila predajnosť dieselových motorov. Realita v Európskej únii je taká, že dnes tvorí 48 % predaj benzínových a 47 % predaj dieselových motorov, pričom predaj dieselových motorov sa znížil o zhruba štyri percentá. Alternatívne pohony tvoria 5,2 %. Víziu teda máme, no žime v súčasnosti, a to znamená rozvoj nízkoemisných dieselových motorov, rozvoj benzínových motorov, rozvoj karosérií, ale v neposlednom rade aj príprava a výchova šoférov, pretože produkcia oxidu uhličitého závisí v podstatnej miere aj od toho, ako jazdíme,“ tvrdí Sinay.

Sprievodný program

Výstavu Autosalón – Autoshow Nitra 2017 sprevádza bohatý sprievodný program. Milovníci veteránov majú možnosť vidieť pod jednou strechou unikátnu kolekciu všetkých variácií modelu Fiat 500, od prvej až po aktuálnu. V expozícii naleštených veteránov s vyše 120 exponátmi má svoje zastúpenie aj Tatra 75 cabrio z roku 1935. Tuningová show predstavuje vyše 130 špičkovo upravených automobilov. Extrémne ukážky predvedú kaskadéri v spolupráci s MOTOTV SHOW. Novinkou tohtoročného autosalónu budú Majstrovstvá Slovenska vo vyslobodzovaní pasažierov z havarovaných vozidiel za účasti Hasičského zboru SR.

V galérii si pozrite, ako vyzerá prvý deň Autosalónu na nitrianskom výstavisku!

FOTO: Nadšenci motorizmu sa schádzajú pod Zoborom, odštartoval nitriansky autosa
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM