Lucia Lauková Kultúra

FOTO: Na slávnostnom zhromaždení si Nitrania pripomenuli výročie SNP

Slávnostným zhromaždením a kladením vencov k Pamätníku víťazstva si v Nitre v pondelok 27. augusta pripomenuli 74. výročie Slovenského národného povstania (SNP).

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Na slávnostnom zhromaždení si Nitrania pripomenuli výročie SNP
8
Galéria
Zdroj: TASR

Okrem predstaviteľov štátnej správy a samosprávy sa na pietnom akte zúčastnili aj členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, príslušníci Ozbrojených síl SR, Policajného zboru SR, politických strán a občania Nitry.

Ako vo svojom prejave uviedol predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Belica, SNP patrí k mimoriadnym momentom našich dejín, pretože aj vďaka nemu sa obyvatelia Slovenska pripojili k protifašistickej koalícii. „Má obrovský politický význam. Myslím, že bez SNP by sa naše dejiny mohli vyvíjať aj inak. Možno by dnes Slovensko nebolo v Európskej únii, možno by nebolo demokratickým štátom a mohol by som menovať aj ďalšie takéto aspekty. Preto bolo politicky veľmi dôležité,“ skonštatoval Belica.

Podľa jeho slov malo SNP aj vojenský a strategický význam, pretože značne skomplikovalo presun a zásobovanie nemeckých jednotiek. "Okrem toho povstalci na seba viazali veľmi silné a skúsené divízie Wehrmachtu a tieto potom chýbali na východnom fronte a uľahčili tak postup Červenej armády smerom na západ. Osobne si myslím, že pripomínanie SNP je určite namieste. Nemali by sme zabúdať na tých mnohých ľudí, ktorí obetovali to najcennejšie, svoje životy,“ dodal Belica.

FOTO: Na slávnostnom zhromaždení si Nitrania pripomenuli výročie SNP
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM