FOTO: Herci DAB v Nitre skúšajú najlepšiu francúzsku komédiu súčasnosti

Divadlo Andreja Bagara pripravuje novú inscenáciu. Podľa režiséra sa diváci môžu tešiť na konverzačnú komédiu, ktorá má celkom neočakávanú pointu.

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre začalo v týchto dňoch pripravovať francúzsku konverzačnú komédiu Meno. Inscenácia predstavuje priateľov patriacich k vyššej strednej vrstve Paríža, ktorých deklarované liberálne postoje narazia na spoločenské predsudky a stereotypy.

„Táto nesporne najlepšia francúzska komédia súčasnosti z pera etablovanej autorskej dvojice Matthieu Delaporte a Alexandre de la Patellière bola napísaná v roku 2010 a odvtedy sa s úspechom uvádza po celom svete,“ uvádza divadlo.

Podľa slov PR manažéra DAB v Nitre, Pavla Ivana, autori boli za ňu nominovaní na prestížnu francúzsku divadelnú cenu Prix Molière a za scenár a réžiu k rovnomennému filmu získali nominácie na cenu César za najlepší film a adaptáciu.

Debatu rozprúdi „meno“

Dej komédie sa začne odvíjať, keď sa päť priateľov, ktorí sa poznajú už z detstva, stretne na spoločnej večeri. Jeden z nich je Vincent, ktorý sa už čoskoro stane otcom. Keď prezradí, že dieťa bude chlapec a bude sa volať Adolphe, atmosféra príjemnej večere sa okamžite zmení. Argument, že asociácia s menom Hitlera je minimálna, pretože meno Vincentovho syna sa bude písať po francúzsky, jeho priateľovi Pierrovi nestačí. Strhne sa výmena názorov, v ktorej si každý musí dať pozor, aby mu nepraskli nervy.

Podľa slov režiséra inscenácie Matúša Bachynca sa diváci môžu tešiť na konverzačnú komédiu, ktorá má celkom neočakávanú pointu. „Figurujú v nej dvaja páni, ktorí sa pohádajú počas priateľskej večere. Predstavuje to taký mužský svet ega, z ktorého vznikajú konflikty a situácie, ktoré sú naozaj vtipné. Je to veľmi dobre napísaná súčasná hra, ktorá v sebe okrem humoru nesie aj morálne posolstvo. Hra je konverzačná, takže na to, aby ten humor vznikal, musia herci používať skôr psychologické až civilné herectvo,“ uviedol M. Bachynec.

Zaujímavé kostýmy

Diváci sa môžu tešiť aj na zaujímavé kostýmy, ktorých autorom je scénický výtvarník Ján Husár. „Barbora Šajgalíková sa podpíše pod scénu. Tá bude mať podobu takého veľmi príjemného estetického francúzskeho bytu,“ doplnil režisér inscenácie.

V postave Vincenta Barcheta, ktorý sa rozhodne dať svojmu synovi meno Adolphe, sa predstaví herec Martin Nahálka. „Hrám človeka, ktorý je taký humorista. Robí si žarty aj z vecí, ktoré niekedy ani nie sú až také vtipné, uťahuje si zo všetkých svojich kamarátov, ktorí sa stále medzi sebou nejako doberajú. Pre mňa je to vtipná hra a som rád, že to nie je taký prvoplánový humor, kde by sa ľudia kopali do zadnej časti tela. Je to inteligentný francúzsky humor, ktorý má aj istú noblesu, aj istú zemitosť a ja si myslím, že to bude naozaj vtipná komédia,“ skonštatoval Nahálka.

Divadlo uvedie premiéru komédie Meno v Štúdiu DAB 18. januára 2019. V inscenácii sa predstavia Barbora Andrešičová, Branislav Matuščin, Martin Nahálka, Tomáš Stopa a Andrea Sabová.

Zdroj: TASR