Lucia Lauková Správy

Dva roky bojujú proti nadstavbe v centre Nitry: Začalo rokovanie o priestupku stavebníka

V centre mesta plánuje stavebník vybudovať nadstavbu administratívnej budove. To sa však viacerým obyvateľom Nitry nepáči a z nadstavbou nesúhlasia

Ilustračný obrázok k článku Dva roky bojujú proti nadstavbe v centre Nitry: Začalo rokovanie o priestupku stavebníka
Zdroj: Dnes24.sk

Myšlienka nadstavby administratívnej budovy sa nepáči viacerým obyvateľom mesta Nitra. V centre Nitry má na trojpodlažnej administratívnej budove Piaristická č. 1 vyrásť jedno podlažie navyše. Ich snaha o zrušenie nadstavby vyústila až k vytvoreniu petície proti nadstavbe v pamiatkovej zóne mesta Nitra. „Už dva roky bojujeme ako účastníci konania proti nadstavbe na administratívnej budove Piaristická 1, Nitra,“ povedala Darina Kárová. Ich pripomienky a odmietavé stanoviská k nadstavbe však nie sú len jednostranné. „Jednak ako vlastníci bytov v náprotivnom dome protestujeme proti zásahu, ktorý zníži hodnotu našich bytov (zatienenie obývacích miestností, strata súkromia, zvýšenie znečistenia životného prostredia) a tiež ako občania mesta nesúhlasíme s narušením pohľadu na jedno z mála historických námestí v Nitre,“ uviedla Kárová.

Podľa jej slov však zatiaľ ani jedna z ich pripomienok nebola zo strany stavebného úradu akceptovaná. „Čo sa týka ďalšieho postupu mesta, momentálne je zahájené stavebné konanie, v ktorom boli uplatnené aj námietky účastníka stavebného konania. Stavebný úrad rozhodne o námietkach v rozhodnutí o stavebnom povolení. Na stavebnom úrade sa uskutočnilo 4. marca 2016 rokovanie o priestupku stavebníka – začatie prác bez príslušných povolení,“ povedal Jančovič z MsÚ v Nitre.

Darina Kárová zároveň dodáva, že rozširovanie kancelárskych priestorov v centre mesta nie je ten správny krok. „Vedenie mesta vydáva enormné finančné prostriedky na rôzne aktivity, aby centrum mesta oživilo. Zároveň ho takýmito rozhodnutiami, ako je povolenie nadstavby administratívnej budovy Piaristická 1, vyľudňuje. Veď ktože by už chcel mať okná spálne alebo obývacej izby s lodžiou rovno oproti presklenným stenám kancelárií tiahnucich sa asi 30 metrov po celej dĺžke budovy,“ skonštatovala Darina Kárová.

Foto: Darina Kárová

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM