Rôzne Správy

Dražovčania si zaspomínali: Ich históriu a poklady pripomenula unikátna výstava

Svadobné šaty staré desiatky rokov, vzácne obrazy či retro hračky. Aj takéto poklady pripomenula výstava v Dražovciach.

Ilustračný obrázok k článku Dražovčania si zaspomínali: Ich históriu a poklady pripomenula unikátna výstava
17
Galéria
Zdroj: Katarína Bojkovská

Dražovčania si vďaka manželom Kataríne a Samuelovi Bojkovským pripomenuli svoju históriu. V kultúrnom dome zorganizovali v júli výstavu s názvom Poklady Dražovčanov. S originálnymi kúskami im pomohli obyvatelia mestskej časti i zberatelia.

„Dražovčania zapožičali do výstavy svoje spomienkové exponáty napríklad retro rádiá, okuliare, kefy, kabáty, zástery aj kufor,“ prezradila organizátorka.

Vzácne kúsky

Výstava bola rozdelená do rôznych častí a časových období. Hneď pri vstupe bol jeden z najkrajších exponátov, a to pôvodné svadobne šaty staré viac ako 50 rokov, ktoré dodala pani Lenka Jurczaková.

„Boli to svadobné šaty jej maminky, ktorá sa vydávala v roku 1980. Sú naozaj nádherne zachovalé a dokresľovala ich fotka nevesty v týchto šatách z jej „veľkého dňa“. Nasledovali kresťanské predmety ako modlitebné knižky, ružence a obrázky ako aj obrazy. Najvzácnejšie boli dva obrazy svätých, ktoré mali viac ako 120 rokov,“ priblížila organizátorka Katarína Bojkovská, ktorú môžete poznať aj vďaka občianskemu združenie Pomáhajko, ktoré založila.

Ďalšia časť výstavy bola venovaná aj miestnej škole. Históriu pripomenuli dobové fotografie či staré školské tašky.

Nechýbali drevené hračky ako hojdací koník či hračky na ťahanie za sebou na špagáte, ale aj detské oblečenie a veci dennej potreby.

Prečítajte si tiež

Staré poklady

Nezabudlo sa ani na históriu pestovania viniča a výroby vína. Nájsť ste tu mohli aj knihy o pestovaní, včelárstve či recepty starej kuchyne.

„Zaujímavosťou boli dreváky, kosa, ručne vyrobená metla na zametanie. Tieto ručne vyrobené metly zhotovovali naši prastarí rodičia,“ pripomenula organizátorka.

Dražovčania si zaspomínali aj na pani Máriu Bliskovú, ktorá chodievala na svadby prezlečená za cigánku a mnohým svadobčanom robila kultúrny program. Na výstave ľudia mohli vidieť aj jej oblečenie, ktoré používala na týchto svadbách ako aj upravený ľudový kroj.

Na „maxáky“ nezabudli

Ku každej časti výstavy boli priložené aj fotografie prislúchajúce konkrétnemu obdobiu. Práve tie u mnohých vyvolali pekné aj trpké spomienky.

„Veľmi negatívne spomienky mali na jedného farára. Farár Nemec, žiakov na náboženstve búchal do hlavy päsťou. Volali to „maxáky“. Viacerí páni si zaspomínali pri fotkách už dnes neexistujúceho futbalového mužstva. Mnohí sa našli na fotkách alebo našli svojich starších či mladších spoluhráčov,“ spomína Bojkovská.

Výstava mala úspech a tak nie je vylúčené, že bude mať reprízu. Organizátori nás však zatiaľ nechali v očakávaní. „Uvidíme, čo nám prinesie budúcnosť,“ dodala Bojkovská.

V priloženej galérii si môžete pozrieť niekoľko záberov z výstavy Poklady Dražovčanov!

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Výstava Poklady Dražovčanov
17
Galéria
Zdroj: Katarína Bojkovská
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM