Rastislav Búgel Kultúra

Divadelná Nitra bude myslieť aj na najmenších: Pre deti pripravili rad podujatí

Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2015 prináša celý rad podujatí pre deti, rodiny a školy. Vo svojom programe integruje aj deti zrakovo, sluchovo či mentálne postihnuté.

Ilustračný obrázok k článku Divadelná Nitra bude myslieť aj na najmenších: Pre deti pripravili rad podujatí
Zdroj: Dnes24.sk

Divadelné predstavenia, čítania a počúvania rozprávok, filmové projekcie, výstavy, diskusie, dielne pre materské, základné aj stredné školy. Pre rodiny s deťmi je určený víkend na festivalovom inomnámestí. Tohto roku o to intenzívnejšie, že hlavnou témou Divadelnej Nitry je „EMPATIA – zdieľať a dávať“. Festival sa uskutoční od 24. do 29. septembra.

Empatia kam sa pozriete

„Deväť rokov tvorivých aktivít a integračných snáh projektu Darujem ti tulipán venovaných nevidiacim a slabozrakým deťom stojí nad čiarou jediného menovateľa, a tým je empatia. Súcit, zdieľanie a dávanie určujú projektu smer, dávajú mu zmysel a udržiavajú ho pri živote. Lebo realita slovíčka empatia je vydržať, obstáť, nesklamať a prekonať sa. Pre iných – zraniteľných, zranených, nepovšimnutých, bezmocných. A tobôž pre deti s postihnutím,“ povedala akademická sochárka Elena Kárová, ktorá vedie projekt Asociácie Divadelná Nitra Darujem ti tulipán. Ten má na festivale hneď niekoľko aktivít.

Zo života nevidiacich

Pred Divadlom Andreja Bagara (DAB) bude stáť čierna kocka EMPATHY BLACK BOX – priestor, v ktorom si ľudia budú môcť vyskúšať bežné ráno nevidiaceho. Výstava Umenie nevidiacich detí inštalovaná pred Štúdiom DAB predstaví sošky nevidiacich detí. Prednáška pre pedagógov nitrianskych škôl Čierny/biely svet zhrnie deväťročnú existenciu projektu, práce detí a predstaví tiež metodiku vedenia tvorivých workshopov, ktoré sa konajú celoročne v Klube Darujem ti tulipán zriadenom Asociáciou Divadelná Nitra pri ZŠI pre slabozrakých a nevidiacich v Bratislave. Na integračnom workshope Septembrový tulipán sa zúčastní viac ako 50 detí – vidiacich, nevidiacich, slabozrakých, mentálne postihnutých, malých i veľkých, ktoré sa stretnú, aby na festivalovom námestí spolu maľovali, sprejovali, bubnovali a zažili niečo jedinečné.

Deťom z materských a základných škôl, ako aj rodičom s deťmi, je určené premietanie krátkych animovaných rozprávok režisérky Kataríny Kerekešovej Mimi a Líza.

Na festivale sa uskutoční aj čítanie rozprávok, ktoré budú predstavovať iné kultúry a národy; v programe ho návštevníci festivalu nájdu pod názvom Čí-ta-me. Bábkové divadlo na Rázcestí pricestuje s jedinečným divadelným projektom pre batoľatá – Batolárium.

Podujatie v knižnici

Pre deti zo základných škôl je pripravená Živá knižnica (Krajská knižnica Karola Kmeťka) – prezentácia a diskusia s laureátmi ocenenými v projektoch Biela vrana a Detský čin roka. V knižnici sa uskutoční aj počúvanie rozhlasovej hry pre deti Červený koník autora Štefana Timka.

Do festivalu sa zapoja aj nepočujúce deti: Súčasťou sprievodného programu je Hudobná tvorivá dielňa pre nepočujúcich s Tonom Gúthom z kapely La3no Cubano a s Etnobubnovou školou RYTMIKA, ktorá sa bude konať v priestoroch organizácie Effeta – Stredisko sv. Františka Saleského v Nitre.

Čítajte tiež:

Divadelná Nitra začne o mesiac: Jej témou bude empatia a nezištnosť

Divadelná Nitra sa blíži: Slovensko budú zastupovať štyri inscenácie

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie