Kultúra

Celý dámsky herecký súbor DAB v akcii: Divadlo pripravuje novinku

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre začalo s prípravou inscenácie Dom, ktorá vznikla na motívy drámy Dom Bernardy Alby od španielskeho autora Federica Garciu Lorcu.

Ilustračný obrázok k článku Celý dámsky herecký súbor DAB v akcii: Divadlo pripravuje novinku
Foto: Rastislav Búgel

DAB ju uvádza pri príležitosti 70. výročia svojho založenia. Divadlo sa rozhodlo priniesť túto hru po viac ako štyroch desaťročiach od uvedenia inscenácie Jozefa Bednárika Dom Bernardy Alby, ktorá bola uvedená v roku 1979 a získala množstvo cien doma i v zahraničí.

Novú verziu hry pod krátkym názvom Dom pripravila česká autorka Anna Saavedra. Dej inscenácie sa oproti predlohe nemení. „Lorca v inscenácii opisuje tyraniu Bernardy, čerstvej vdovy bohatého muža a matky piatich dcér. Tá po smrti muža prikáže držať smútok podľa tradície osem rokov a uväzní dcéry v dome, kde ich izoluje. Samozrejme, keď sú mladé dievčatá zatvorené v dome, začnú sa v nich búriť rôzne vášne a emócie a o tom je táto hra. My sme ešte do nej pripísali postavu Federica Garciu Lorcu, autora inscenácie, ktorý nás bude sprevádzať dejom, bude taký jeho komentátor a zároveň sa niečo dozvieme o jeho osudoch, keď bol v roku 1936 popravený fašistami, ktorý pripravili v Španielsku revolúciu,“ povedal o inscenácii jej režisér Marián Amsler.

Matka tyranka

Ako zdôraznil, tvorcovia hry Dom pristupujú k jej spracovaniu poeticky a vizuálne. „To znamená, že nejdeme po úplne realistickej línii, ale hľadáme v tom skôr také surrealistické obrazy a Lorcov metaforický cit pre vizuálnu podobu hry. On bol veľký priateľ Salvadora Dalího, Luisa Buňuela a celej tejto surrealistickej skupiny, čiže pristupujeme k tomu skôr tak obrazovo, metaforicky a snažíme sa vytvoriť hudobno-pohybovú javiskovú báseň,“ skonštatoval Amsler.

V hlavnej úlohe Bernardy Alby sa predstaví Daniela Kuffelová.

„Je to dominantná žena, matka, tyranka, ktorá ovláda celé svoje okolie. Celý podtext tejto inscenácie je okrem toho aj o andalúzskej sexualite a je to aj o odkrývaní charakteru postáv vo vyhrotených životných situáciách. Je to celkom nová adaptácia, úplne nový pohľad na veci, už len tým, že nám tam vstupuje do deja sám autor Federico Garcia Lorca. Je veľmi zaujímavé vidieť to jeho očami. Zároveň sa tam odvíja aj jeho životopis a posledné obdobie jeho života, keď vznikala aj táto inscenácia, ktorej uvedenie už on nemohol vidieť, pretože bol popravený,“ uviedla herečka.

Stále aktuálna

Podľa Evy Pavlíkovej, ktorá hrá slúžku Ponciu, je inscenácia napísaná v roku 1936, v čase nástupu fašizmu, aktuálna aj dnes. „Veľmi sa teším, že robím toto predstavenie, pretože si myslím že tá téma je stále veľmi živá. Tak ako v roku 1936, tak žiaľ aj dnes sú ľudia nepoučiteľní. Nárast fašizmu, nacizmu a týchto všelijakých -izmov je opäť taký aktuálny, že si myslím, že na to treba na každom kroku upozorňovať,“ dodala.

DAB v Nitre uvedie premiéru inscenácie Dom 6. marca vo svojom Štúdiu. Okrem Daniely Kuffelovej a Evy Pavlíkovej sa v nej predstaví aj Žofia Martišová, Lenka Barilíková, Andrea Sabová, Barbora Andrešičová, Nikolett Dékány, Peter Oszlík a Tomáš Stopa. „Diváci v inscenácii uvidia celý dámsky herecký súbor DAB. Sú to veľmi silné postavy, každá jedna je zvláštna, veľmi zaujímavá. Dúfam, že sa nám podarí vytvoriť súhru silného ženského elementu. Bude to dramatická inscenácia, ale zároveň bude aj veľmi múzická s množstvom pohybových situácií,“ uviedol Amsler.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie