Bubnovaním PROTI násiliu na DEŤOCH: Viac ako 300-TISÍC zapojených
Už po 11. raz sa Slovenskom rozozvučali bubny. Každoročne tak symbolicky upozorňujú na dôležitosť ochrany detí pred násilím. Hlavnou myšlienkou podujatia je Aby bolo deti lepšie počuť.
Bubnovačku rozbehlo pred 11 rokmi Centrum Slniečko, n. o., člen Koalície pre deti Slovensko, ktoré sa venuje problematike násilia na deťoch takmer 25 rokov. Niekoľko ostatných ročníkov prebieha v spolupráci s Národným koordinačným strediskom pre riešenie problematiky násilia na deťoch a posledné tri roky aj v spolupráci s pražským Centrom Locika, z. ú.
Všetky tri organizácie vnímajú potrebu spájania síl za účinnejšiu ochranu detí pred násilím. Deti nechcú byť neviditeľné, naopak potrebujú, aby boli vypočuté, akceptované a v bezpečí.
3 významné dátumy
November je mesiacom viacerých významných dátumov v oblasti ochrany práv dieťaťa: 18. november je Európskym dňom ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním, 19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí a 20. november je Svetovým dňom detí vyhláseným organizáciou UNICEF, počas ktorého si svet pripomína prijatie Dohovoru o právach dieťaťa. Práve preto si organizátori v tomto roku zvolili 19. november za deň, kedy by malo byť hlas detí lepšie počuť.
Naprieč celým Slovenskom a Českom bubnovalo viac ako 300-tisíc detí a dospelých. V priebehu novembra boli realizované aj viaceré sprievodné aktivity – preventívne programy, výtvarné súťaže, vzdelávania zamerané na informovanie detí a mladých ľudí k téme násilia.
Mapa bubnovačky
Bubnovalo sa všade: na námestiach, v školách, škôlkach, na pracoviskách, v nemocniciach, v športových halách, doma, všade tam, kde sa to dalo.
Všetky zapojené mestá, obce a ďalších účastníkov možno nájsť na aktuálnej Mape bubnovačky.