Lucia Šútorová Správy

Boj s časom: Hasiči z 3 krajín súťažili v Nitre vo vyslobodzovaní osôb z havarovaných áut

Na nitriansky Agrokomplex si prišli zmerať sily hasiči z Nitrianskeho kraja, z Banskej Bystrice, Galanty ale aj z Čiech a Maďarska.

Ilustračný obrázok k článku Boj s časom: Hasiči z 3 krajín súťažili v Nitre vo vyslobodzovaní osôb z havarovaných áut
Zdroj: TASR

Na nitrianskom výstavisku Agrokomplex sa v piatok zišli hasičské družstvá z troch štátov, aby si zmerali sily vo vyslobodzovaní osôb z havarovaných vozidiel.

Na druhom ročníku krajskej súťaže sa okrem hasičov z Nitrianskeho kraja stretli aj ich kolegovia z Banskej Bystrice, Galanty, z Čiech a Maďarska.

Úlohou súťažiacich bude za čo najkratší čas a správnym spôsobom vyslobodiť figurantov z havarovaných áut.

„Sú vytvorené modelové situácie, tak, ako sa s nimi hasiči stretávajú v reálnom živote. Budú mať vo vozidle figuranta, ktorého musia v časovom limite dostať von stanovenými postupmi. Je tam rozhodcovský zbor, ktorý tieto postupy hodnotí, narátajú sa body a družstvo s najlepším výsledkom zvíťazí. Hodnotí sa taktika, prístup k vozidlu, prístup k postihnutej osobe a tiež správne poskytovanie predlekárskej pomoci,“ uviedol prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) SR Pavol Nereča.

Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) majú takéto súťaže veľký význam, pretože v súčasnosti až 60 percent všetkých výjazdov profesionálnych hasičov smeruje práve k dopravným nehodám.

„A vtedy rozhodujú minúty a sekundy, aby zachraňovali zdravie a životy ľudí, ktorí v aute sedia. Minulý rok sme aj napriek snahe a operatívnej činnosti polície evidovali 14 000 dopravných nehôd, pri ktorých zahynulo 229 ľudí. Je to historicky druhé najlepšie číslo za posledných desať rokov, čo sa týka štatistiky dopravných nehôd s následkom usmrtenia. Neustále pracujeme v rámci Policajného zboru aj HaZZ-u, aby to číslo bolo stále nižšie, pretože ľudský život je to najcennejšie, čo máme,“ dodala Saková.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a In­stagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie