Správy

Blíži sa nočné pozorovanie oblohy: Hvezdáreň pripomenie aj ženy vo vesmíre

Nitrianska hvezdáreň sa postará o ďalšie pekné zážitky pod hviezdami. Okrem pozorovania nočnej oblohy sa dozviete aj niečo o ženách vo vesmíre.

Ilustračný obrázok k článku Blíži sa nočné pozorovanie oblohy: Hvezdáreň pripomenie aj ženy vo vesmíre
Zdroj: TASR

Nadšenci astronómie sa opäť majú na čo tešiť. Nitrianska hvezdáreň po uvoľnení opatrení organizuje aj nočné pozorovanie oblohy. Najbližšie sa bude konať v piatok 26. júna.

Pozorovaniu oblohy bude predchádzať prednáška na tému ženy vo vesmíre. Od 21.30 do 23.00 si budete môcť vychutnať pohľad na nočnú oblohu.

Čo odhalí ďalekohľad?

Toto obdobie je podľa Nitrianskej hvezdárne trochu chudobnejšie na pozorovanie planét. Pozorovanie preto bude zamerané na, o nič menej zaujímavý, Mesiac.

„Opäť sa zameriame na všetky väčšie krátery pozdĺž celého terminátora. Z hviezdnych objektov sa pozrieme na viacnásobné hviezdne sústavy v súhvezdiach Lýry, Labute a Herkulesa, ktoré voľným okom vidíme iba ako jednu hviezdu, ale náš ďalekohľad vám odhalí, koľko ich tam v skutočnosti je,“ láka Nitrianska hvezdáreň.

Uvidíte aj skupiny hviezd zvané Jarný trojuholník, Veľký diamant, Kosák, Šarkan a Motýľ či Letný trojuholník.

Otestovať si môžete prísť aj ostrosť svojho zraku na dvojhviezde Mizar – Alkor, ktorá je súčasťou Veľkého voza a ten u nás nikdy nezapadá. „A pomocou Veľkého voza si aj ukážeme, ako veľmi ľahko je možné nájsť Polárku, ktorá je presne na severe,“ pozýva Nitrianska hvezdáreň.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie