Správy

Bezpečný ženský dom v Nitre prešiel rekonštrukciou: Zvýšila sa jeho kapacita

V Nitre slávnostne prestrihli pásku po rekonštrukcii Bezpečného ženského domu. Vďaka grantom sa podarilo rozšíriť kapacitu zariadenia o 15 miest.

Ilustračný obrázok k článku Bezpečný ženský dom v Nitre prešiel rekonštrukciou: Zvýšila sa jeho kapacita
2
Galéria
Zdroj: Centrum Slniečko, n.o.

Nezisková organizácia Centrum Slniečko ukončila v spolupráci s mestom Nitra rekonštrukciu objektu Bezpečného ženského domu. Kapacita bezpečného bývania, podpory a pomoci ženám a ich deťom, ktoré zažívali domáce násilie, sa zvýšila o 15 miest, informovala riaditeľka Centra Slniečko Mariana Kováčová.

V Nitrianskom samosprávnom kraji je po rekonštrukcii k dispozícii 32 miest. V zmysle minimálnych štandardov Rady Európy by ich malo byť až 170 a šesť poradenských centier. „Kapacity na poskytnutie bezpečného priestoru pre ženy zažívajúce násilie a ich deti sú na Slovensku dlhodobo poddimenzované,“ zhodnotila situáciu Kováčová.

Prečítajte si tiež

Získali grant

Objekt Bezpečného ženského domu je vo vlastníctve mesta. Rekonštrukcia bola v rámci projektu Bezpečný ženský dom – krok k životu bez násilia podporená sumou 509 369 eur z nórskych fondov, finančnými prostriedkami mesta Nitra a Centra Slniečko. Sumou 89 889 eur bol projekt spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Celková výška projektového grantu predstavuje 599 258 eur.

Cieľ projektu

Hlavným cieľom projektu je okrem rozšírenia kapacity aj posilnenie a skvalitnenie už poskytovaných služieb v Bezpečnom ženskom dome. Súčasťou projektu je aj realizácia kampane na zvýšenie povedomia a vzdelávacej kampane v téme násilia páchaného na ženách a deťoch a posilnenie informovanosti o násilí na ženách, o možnostiach, formách a prostriedkoch riešenia násilia páchaného na ženách a deťoch. Kampaň bola realizovaná prostredníctvom internetových platforiem, no predovšetkým v podobe sedemdielneho podcastového seriálu pod názvom Stratené.

Prvý Bezpečný ženský dom na Slovensku bol spustený do prevádzky v roku 2015 práve v Nitre s finančnou podporou Nórskeho kráľovstva.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Slávnostné strihanie pásky po rekonštrukcii Bezpečného ženského domu v Nitre
2
Galéria
Zdroj: Centrum Slniečko, n.o.
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM