Správy

Areál SPU sa zmení na nepoznanie: Pribudnú ležadlá aj TISÍCE kvetov, VIZUALIZÁCIE

Nitrianska univerzita pripravuje projekt, ktorý zahŕňa takmer 15-tisíc štvorcových metrov. V pláne sú veľké zmeny.

Ilustračný obrázok k článku Areál SPU sa zmení na nepoznanie: Pribudnú ležadlá aj TISÍCE kvetov, VIZUALIZÁCIE
7
Galéria
Zdroj: SPU Nitra

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre bude aj v tomto roku rozvíjať zelené plochy vo svojom areáli. Plánuje pokračovať v projekte, ktorý pod názvom Zelená infraštruktúra začala realizovať už vlani.

V predchádzajúcej etape boli revitalizované a upravené plochy medzi hlavnou budovou univerzity a študentským domovom A. Bernoláka.

Čo všetko sa zmení?

„Projekt zahŕňa takmer 15-tisíc štvorcových metrov. Jeho obsahom bude rekonštrukcia exteriérových priestorov areálu SPU v okolí medziblokov a vnútorného námestia pri hlavnej budove. Práce v druhej etape budú zahŕňať aj vybudovanie spevnených plôch a nahradenie asfaltových chodníkov dlažbou s bezbariérovým a protišmykovým povrchom,“ uviedla riaditeľka Botanickej záhrady pri SPU Alica Beňová.

Ako doplnila, v rámci projektu pribudne nové parkové osvetlenie a bude inovovaný parkový mobiliár, ktorý budú tvoriť atypické lavičky, bodové sedenia, lehátka, stojany na bicykle a odpadkové koše.

Prečítajte si tiež

Desiatky tisíc kvetov

„Zelené plochy budú zakladané s ohľadom na dlhodobú filozofiu SPU a dôrazom na udržateľný rozvoj. Zamerané budú aj na podporu biodiverzity, opatrenia na zníženie dopadov zmeny klímy a usmerňovanie zrážkovej vody,“ pripomenula Beňová.

Súčasťou projektu bude tiež výsadba 23 vzrastlých drevín a založenie trvalkových záhonov, na ktorých bude vysadených 35-tisíc rastlín a takmer 52-tisíc cibuľovín.

„Súčasťou budú tiež pochôdzne štrkové lúky s posedením a rekultivácia trávnatých plôch. Prípravné práce sa začnú už čoskoro. Plnenie projektu podporeného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja potrvá do konca roku 2023,“ dodala Beňová.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Správy, ktoré hýbu Nitrou

Revitalizácia areálu SPU
7
Galéria
Zdroj: SPU Nitra
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM