Lucia Šútorová Kultúra

Archív odkryl vzácne fotografie: Takúto zimu si už pod Zoborom ani nepamätáme

Na poriadnu zimu v Nitre si niektorí už ani nepamätajú. Pozrite sa, ako toto ročné obdobie vyzeralo pod Zoborom desiatky rokov dozadu.

Ilustračný obrázok k článku Archív odkryl vzácne fotografie: Takúto zimu si už pod Zoborom ani nepamätáme
19
Galéria

Kedysi o pravú zimu s kopou snehu nebola taká núdza ako dnes. Tieto časy sú zachytené na historických fotografiách, ktoré zhromažďuje Klub priateľov starej Nitry na svojej FB stránke. Vďaka týmto fotografiám si môžu pamätníci zaspomínať a ostatní sa dozvedia ako pravá zima vyzerala v Nitre kedysi.

Klzisko na lúkach

Zimu a sneh si naši starí rodičia vedeli patrične užiť. Vyliatím starého koryta rieky Nitra vznikali prírodné klziská. Stačil dobrý mráz a už sa obúvali korčule. V prípade, ak bola hladina vody nízka, pomohli mlynári, ktorí otvorili pri hornom mlyne stavidlá a pri dolnom ich zavreli.

Tak sa voda cez jarky dostala na lúky. Na miestach, kde sa kedysi korčuľovalo, stojí výsadba stromov parku na Sihoti.

Prvé verejné klzisko

Nitra mala prvé verejné klzisko na lúke pri župnom dome v decembri 1886. Stál za ním bývalý rakúsky vojak, neskôr učiteľ a zakladateľ nitrianskeho organizovaného športu Július Gisser.

V centre sa okrem korčuľovania dalo aj sánkovať. Sánkarskú dráhu označovala aj tabuľka na kopci pri Synagóge. Po prvej svetovej vojne sa lyžovalo aj na Zobore.

Pozrite si sériu historických fotografií zasneženej Nitry, v priloženej galérii!

Fotky z archívu: Zimné radovánky našich starých rodičov v Nitre
19
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie