Správy

Agrokomplex je v plnom prúde: Do Nitry prišlo 450 vystavovateľov z ôsmich krajín

Vo štvrtok 17. augusta sa v Nitre začal 48. ročník medzinárodnej výstavy Agrokomplex. Plochu výstaviska zaplnilo 450 rôznych predajcov a vystavovateľov.

Ilustračný obrázok k článku Agrokomplex je v plnom prúde: Do Nitry prišlo 450 vystavovateľov z ôsmich krajín
8
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Exponáty od vyše 450 vystavovateľov a predajcov z ôsmich krajín ponúkne 48. ročník medzinárodnej výstavy Agrokomplex, ktorá sa vo štvrtok začala v Nitre. Ako uviedli organizátori, výstava s podtitulom Návrat ku koreňom predstaví poľnohospodársku techniku, potravinárske a poľnohospodárske produkty, rastliny, hospodárske zvieratá i najnovšie technológie, ktoré posúvajú poľnohospodárstvo a potravinárstvo medzi vysoko sofistikované odvetvia.

Súčasťou Agrokomplexu je už tradične aj Národná výstava hospodárskych zvierat, v rámci ktorej predvádzajú jednotlivé chovateľské zväzy a združenia šampiónov vo svojich kategóriách. Spolu ide o 600 jedincov tradičných hospodárskych zvierat. „Návštevníci si môžu pozrieť aj výstavu Poľovníctvo, rybárstvo a včelárstvo, kde okrem iných vystavovateľov nájdu návštevníci aj stánky rezortných organizácií Lesy SR, š. p. a Národné lesnícke centrum či stánok Vojenských lesov SR v gescii rezortu obrany,“ povedal riaditeľ Národného výstaviska š.p. Jozef Pavle.

Prečítajte si tiež

Premiér o aktuálnych výzvach

Ako pri otvorení výstavy skonštatoval premiér Ľudovít Ódor, pred poľnohospodármi stoja v súčasnosti viaceré vážne výzvy, ktorým musia čeliť.

„Určite sú to klimatické zmeny, ktoré ovplyvňujú úrody aj celú krajinu a do budúcnosti budeme musieť porozmýšľať nad tým, ako túto situáciu riešiť, možno aj pomocou nejakého rizikového fondu. Mali by sme tiež hovoriť o význame poľnohospodárstva, najmä pokiaľ ide o pôdu a vodu, ktoré sú strategickými komoditami,“ uviedol Ódor.

Modernizácia poľnohospodárstva

Ďalšou veľkou výzvou je podľa premiéra modernizácia slovenského poľnohospodárstva. „Produktivita je veľmi dôležitá. Technologické trendy nezastavíme, ale musíme na ne naskočiť a využiť ich v prospech poľnohospodár­stva,“ skonštatoval. „V súčasnosti máme napríklad len v potravinárstve neskutočný investičný dlh. Inovácie sú jednoznačne prvkom, ktorý musíme aplikovať. Či už je to v chove zvierat, pri obrábaní pôdy či výrobe a spracovaní potravín,“ doplnil minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš.

K ďalším výzvam patrí podľa premiéra aj prilákanie mladých ľudí do poľnohospodárskej výroby. „Aby si uvedomili, že dnešné pôdohospodárstvo je niečo úplne iné ako pred desaťročiami. Že je moderné a zohráva významnú rolu v tom, ako vyzerá náš život na vidieku,“ dodal premiér.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

48. ročník medzinárodnej výstavy Agrokomplex
8
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM