Zlatica Gregorová Rôzne

Peter Gomboš o Krízovom centre: Záchrana ľudských životov musí byť nad smernicami

Na sociálnej oblasti si dávajú záležať samosprávy v mestách aj dedinách. Týka sa detí, mládeže, rodín, hendikepovaných aj ľudí v zlých podmienkach.

Ilustračný obrázok k článku Peter Gomboš o Krízovom centre: Záchrana ľudských životov musí byť nad smernicami
3
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa

Práve poslednej skupine sa v Šali venuje Nízkoprahové denné centrum. To je spolu s útulkom a nocľahárňou súčasťou Krízového centra. Koncom minulého roka sa na toto zariadenie zniesla vlna kritiky. Tej, priamo na zastupiteľstve, čelil sám vedúci zariadenia a zároveň mestský poslanec Peter Gomboš. Porozprávali sme sa s ním o tom, ako kritiku vníma on i jeho zamestnanci, ako sa im darí s klientmi a čo si svojpomocne dokázali opraviť.

Na predchádzajúcom zastupiteľstve sa riešila otázka budúcnosti Nízkoprahového denného centra (NDC). Ako ste boli spokojný s vyjadrením hlavnej kontrolórky?

„Správu o kontrole, ktorú podávala hlavná kontrolórka, poslanci neodporučili zobrať na vedomie. Podľa môjho názoru bola účelová, a v diskusii som aj na mnohé nedostatky v správe poukázal. Snahou kontrolórky bolo poukázať na finančnú náročnosť prevádzkovania, hlavne v čerpaní energií, ako aj mzdové náklady. Už pri zriaďovaní Krízového centra v roku 2016 bolo jasné, čo sa ide prevádzkovať. Akou formou, koľko bude zamestnancov, ich tarifné platy, nepretržitosť prevádzky počas celého roka vrátane nočných zmien, sviatkov a zvyšovanie platov v zmysle platných zákonov. Presne tak, ako aj v každej inej podobnej inštitúcii, v rámci Slovenska. Podotýkam, že práve NDC funguje cez europrojekt, kde sú mzdy a niektoré ďalšie výdaje refundované, čiže nezvyšujú výdajovú časť rozpočtu. Podobne je to aj s energiami."

Na zastupiteľstve ste poukazovali na horší technický stav budovy, kde sídlite. Kde vidíte najväčšie problémy?

„Ide o technicky nedostatočne pripravenú budovu na únik tepla. Z dvadsiatich drevených okien, viac ako päťdesiatročných, sú zateplené iba štyri. Na prízemí sú nadrozmerné kovové dvojkrídlové dvere, ktoré sú zdrojom úniku tepla.“

Čo konkrétne vám bolo kontrolórkou Mestského úradu Šaľa vytýkané?

„Pani kontrolórka vytkla, že sme porušili administratívne stanovenú kapacitu nocľahárne a ubytovali sme o troch klientov viac. Bolo to v zimných mesiacoch v roku 2018, keď bolo vonku mínus desať stupňov. Konzultovalo sa na danú tému aj v zastupiteľstve, že máme v takých prípadoch zobrať ľudí aj na prístelku. Išlo totiž o záchranu ľudských životov pred mrazmi.“

Čo by ste akútne potrebovali opraviť, aby ste mali dôstojné podmienky na prácu s klientmi?

„Možno sa už situácia zlepší, nakoľko odborníci zamerali okná a kovové dvere a radnica požiadala o dotáciu podpory rozvoja sociálnych služieb príslušné ministerstvo. V tomto roku by mohlo prísť k ich výmene za plastové. Popri tom máme akútny problém s hygienickými zariadeniami na prízemí. Pokúsime sa o opravu svojpomocne, ako nedávno pri rekonštrukcii kuchynky.“

Ako sa vám za posledné obdobie darilo v súvislosti s klientmi?

„Ak hodnotíme obdobie od októbra 2016 (nerátajúc dôchodcov, invalidov a tých, ktorí u nás prebývali menej ako mesiac), tak sa nám podarilo postaviť na nohy 40% klientov v produktívnom veku, ktorým sme pomohli nájsť zamestnanie, resp. si ho našli sami. Neustále zdokonaľujeme vnútorné priestory či už šatne, klubovňu, vyrábame i regále do skladu šatstva.“

Aké máte najväčšie problémy s klientmi Krízového centra?

„Naša sociálna práca je špecifická a náročná. Je to množstvo diskusií, pohovorov s klientmi, pri mnohých úspechoch prídu aj neúspechy, nevzdávame to, trpezlivo pokračujeme. Najväčším problémom je alkohol. Z tridsať-člennej vzorky sú piati, ktorých hodnotíme veľmi zle. Tí nám robia hanbu. Pozitívom v znižovaní kon­zumácii alkoholu je, že máme osem abstinentov, z ktorých traja prestali piť v poslednom štvrťroku. Samozrejme, zo zdravotných dôvodov.“

A na druhej strane, v čom je spolupráca s nimi pohodová?

„V zariadení prísne dbáme o dodržiavanie domového poriadku. Občas padajú aj tresty. Ba mali sme aj vylúčenie, nakoľko bol klient absolútne neprispôsobivý. Prostredníctvom brigád ich vedieme k pracovným návykom, tu sú lepšie výsledky. Siedmi klienti sa celoročne zapájajú do pracovného procesu a to formou dohôd o vykonaní práce.“

„Máme aj štyroch invalidov, ktorým zdravotný stav už takmer nedovoľuje vychádzať na verejnosť.“

"Veľmi dôležitú úlohu v celom procese zohráva činnosť Nízkoprahového denného centra, ktoré je kontinuálne prepojené s útulkom a nocľahárňou. Sme úprimne radi, že pán primátor umožnil, aby Krízové centrum mohlo komplexne naďalej pôsobiť v našom meste aj s Nízkoprahovým denným centrom, a aby sme mohli aj my, zamestnanci, plniť úlohy v rámci sociálnych služieb v našom meste v oblasti práce s ľuďmi bez domova. Vieme si predstaviť, čo by bolo, keby Krízové centrum nebolo?“

Foto: ilustračné

Vo fotogalérii si pozrite najnovšie zmodernizované priestory v Krízovom centre Šaľa.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Peter Gomboš o Krízovom centre: Záchrana ľudských životov nad smernicami, FOTO
3
Galéria
Zdroj: archív Petra Gomboša
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM