Ilustračný obrázok k článku Zrúcanina opradená tajomstvami: Užite si VÝLET k Živánskej veži, FOTO
16
Galéria

Zrúcanina opradená tajomstvami: Užite si VÝLET k Živánskej veži, FOTO

Máte chuť na nenáročný výlet, no radi by ste navštívili menej známe miesto? V tom prípade ste na správnej adrese.

Správy
Správy

Zrúcanina opradená tajomstvami: Užite si VÝLET k Živánskej veži, FOTO

Máte chuť na nenáročný výlet, no radi by ste navštívili menej známe miesto? V tom prípade ste na správnej adrese.

Ilustračný obrázok k článku Zrúcanina opradená tajomstvami: Užite si VÝLET k Živánskej veži, FOTO
16
Galéria

Medzi turisticky najvyhľadávanejšie lokality nielen v Nitrianskom kraji patria zrúcaniny hradov. Veľkej popularite sa teší napríklad Gýmeš, Oponický hrad, Topoľčiansky hrad, Hrušov a Levický hrad.

Priamo v kraji však máme aj ďalšie zrúcaniny, ktoré si zaslúžia pozornosť turistov.

Dôležitá cesta

Jednou z nich je Živánska veža, ktorej zvyšky nájdeme pri obci Jedľové Kostoľany v okrese Zlaté Moravce. Cestou z obce si približne po 1,5 kilometri v smere na Malú Lehotu všimnite malú odstavnú plochu. Práve tu môžete nechať svoje auto a vydať sa na krátku prechádzku.

Hneď pri „parkovisku“ nájdeme dve informačné tabule, ktoré nám prezradia viac o histórii tejto zaujímavej stavby.

„Živánska veža mala v stredoveku dôležité poslanie. Slovenskou bránou kedysi viedla do Tekova významná obchodná cesta. Kontrolu nad cestami Požitavia držali tribečské strážne pevnosti. Okrem podhradských ciest medzi najvýznamnejšie patrili cesty v Cigánskej, nazývanej aj Hlboká, Drahožickej a Uhrovskej doline. V 11. storočí začala vznikať podhorská osada, dnes Jedľové Kostoľany, pri ktorej o niekoľko storočí postavili na bralnatom andezitovom výbežku v úzkom údolí strážnu vežu. Pod ňou sa točí cesta, po ktorej prechádzali pocestní. To bolo výhodné pre vyberanie mýta," informuje obec Jedľové Kostoľany.

Ďalšie tipy na výlet

Opradená legendami

Prvýkrát sa Živánska veža spomína v cestopisnej štúdii z roku 1781. Na tabuli sa dozvedáme, že stavba patrila neďalekému Hrušovskému hradu a možno ju stotožniť s colnou stanicou, ktorej činnosť sa dá datovať od konca 14. do konca 15. storočia.

Strážna veža začala postupne pustnúť po zániku Hrušovského hradu v roku 1708.

Stavbu niektoré pramene uvádzajú aj ako Zbojnícku vežu. Po tom, ako sa pôvodný zmysel veže vytratil, ju mali obsadiť zbojnící a využívať ju ako svoju „základňu“. Podľa povesti ju do povetria vyhodila dievčina unesená zbojníkmi.

„Podľa iných autorov to bol poľovnícky hrad kráľa Mateja alebo strážny hrádok," dodáva obec.

Ako vyzerala?

Záhady vyvoláva aj vzhľad veže, pri ktorom sa názory odborníkov rozchádzajú. Niektorí hovoria o 5 podlažnej stavbe, iní naopak o 4 podlažiach a podľa obecnej kroniky mala mať veža dokonca výšku až 40 metrov a 6 poschodí.

Zaujímavosťou je, že Živánska veža nemala tradičný vstup z prízemia. Posádka veže sa do jej interiéru dostávala pomocou rebríka spusteného z prvého nadzemného podlažia, ktorý v prípade potreby dokázala vytiahnuť a zamedziť tak vstupu.

Veža ukrýva ešte jednu záhadu. „Jestvujú aj nepotvrdené dohady, že veža bola podzemne spojená s hradom Hrušov," píše obec Jedľové Kostoľany.

Prečítajte si tiež

Krátka prechádzka

Pokiaľ sa postavíte pred informačné tabule, trasa vedúca k veži bude presne za vaším chrbtom. Stačí prejsť krížom cez cestu a vydať sa do kopca.

Po niekoľkých minútach nenáročnej prechádzky sa dostanete k zvyškom Živánskej veže.

„Dodnes je zachovaná severná časť, kde môžeme odčítať aj pôvodnú hrúbku muriva a umiestnenie okien. Hrúbka podzemného múra je 2,70 m. Každé podlažie je 4 m vysoké a na nich nechaný postupne 10 cm výpust, na ktorom boli položené dlážkové hrady," píše sa na webe obce.

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie zaujímavé čítanie

TIP na výlet: Zrúcanina Živánskej veže
16
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín