Monika Földešiová Rôzne

Zoskupení proti Maďarom

Prípravy na novembrové voľby do krajských zastupiteľstiev a na posty županov sú už v plnom prúde. Občania majú možnosť voliť zástupcov do VÚC a rozhodovať tak o veciach bezprostredne sa týkajúcich ich každodenného života.

Spolupráca politických strán v regionálnych voľbách zväčša odzrkadľuje spoluprácu na národnej úrovni. Nie však tento rok. Smer s ĽS-HZDS sa priklonili skôr k spolupráci s SDKÚ a KDH než s národniarmi. Pokračovanie Veľkej koalície sa samozrejme SNS nepáči, pretože sa cítia vyšachovaní. Pripravujú si preto svoju vlastnú slovenskú kampaň. Negatívny postoj SMK je pochopiteľný, pretože môže nastať repete z minulých volieb. Vtedy táto koalícia porazila dovtedy dominantných maďarských zástupcov. Keďže práve v našom kraji sa koncentruje najviac občanov hlásiacich sa k maďarskej menšine, chystá SMK silnú a kritickú kampaň. Zameraná bude hlavne proti prerozdeleniu volebných obvodov, ktoré schválila slovenská koalícia štyroch strán: vytvorila volebný obvod Štúrovo, rozdelila obvod Nové Zámky a spôsobila tak menšiu pravdepodobnosť zvolenia svojich poslancov za SMK. Predpokladala by sa aj spolupráca s Bugárovým Mostom – Híd, pre SMK však ide o konkurenciu a vzťahy medzi týmito dvoma stranami sú na bode mrazu. V Nitrianskom samosprávnom kraji si voliči budú vyberať 54 poslancov prerozdelených v 8 volebných obvodoch a zvolení budú tí, ktorí budú mať väčšinu hlasov:

Nitra – 13 poslancov Šala – 4 Levice – 9 Nové Zámky – 8 Štúrovo – 3 Topoľčany – 6 Zlaté Moravce – 3 Komárno – 8

Účasť pri voľbe krajských poslancov býva minimálna. Politológovia i ústavní činitelia však vyzývajú voličov, aby neboli ľahostajní k regionálnej politike a prišli 14. novembra vyjadriť k hlasovacím urnám svoj názor.

Na váš podnet sme pripravili aj reportáž o voľbe šéfa Župného domu, ktorú si môžete prečítať už v pondelok na nitra24.sk

vo?by
7
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM