záruba martin Rôzne

Zlaté Moravce stále nemajú rozpočet na tento rok

Chod Zlatých Moraviec ochromujú neustále spory medzi poslancami a primátorkou. Mesto doteraz nemá schválený rozpočet na rok 2009 ani záverečné účty za roky 2008 a 2007.

NITRA 24. novembra (WEBNOVINY) – Zlaté Moravce nemajú ani koncom novembra ešte schválený rozpočet na tento rok. Dôvodom sú neustále hádky v zastupiteľstve medzi poslancami a primátorkou Serafínou Ostrihoňovou. “K rozpočtu sme sa nedostali, lebo primátorka nám obmedzuje naše právo a porušuje rokovací poriadok mestského zastupiteľstva,” povedal mestský poslanec Ľudovít Chládek (nezávislý). Nezvoláva riadne mestské zastupiteľstvá, ktoré by podľa zákona mali byť vždy do dvoch mesiacov od posledného zasadnutia. Od novembra 2008 nebolo ani jedno, hovorí Chládek. Konajú sa len mimoriadne zastupiteľstvá s vopred určeným programom. “Na mimoriadnom zastupiteľstve sa o programe nerokuje, my ho len berieme na vedomie, takže nám ho diktuje diktátorka. My sme úplne obmedzovaní a zosmiešňovaní,” hovorí Chládek.

Ostrihoňová nevidí žiadny veľký problém v tom, že mesto funguje len v rozpočtovom provizóriu. “Mnohé obce a mestá idú takto aj päť rokov. Keď som sa bola informovať na ministerstve financií, povedali mi, že to nie je nič neobvyklé,” uviedla pre agentúru SITA. V súčasnosti pripravuje ekonomické oddelenie mestského úradu rozpočet na rok 2010. Je však otázne, či ho poslanci schvália. Doteraz nie sú schválené ani záverečné účty mesta za roky 2008 a 2007.

“Záverečný účet za rok 2008 sme dostali až v októbri tohto roku, zatiaľ sme ešte o ňom nerokovali. Nedostali sme k nemu ani len audit, čo už je úplný nonsens,” poukazuje Chládek. Účet za rok 2007 poslanci schváliť odmietli bez stanoviska hlavného kontrolóra. Toho Zlaté Moravce nemajú už päť rokov napriek tomu, že to mestám a obciam prikazuje zákon. Poslanci do tejto funkcie zvolili bývalého primátora Milana Skyvu, primátorka ho však odmietla vymenovať, pretože podľa nej by mohol zahladzovať vlastné prešľapy z minulosti. “Hlavný kontrolór by mal byť človekom nezaujatým a bez konfliktu záujmov,” zdôraznila. Okresný súd v Nitre rozhodol, že konala v rozpore so zákonom. Rozsudok ešte nie je právoplatný.

Chládek uviedol, že poslanci sú rozhodnutí obrátiť sa aj na európske inštitúcie, keď sa na Slovensku pravdy nedovolajú. “Už nevieme, čo si počať, lebo bohužiaľ zákon o obecnom zriadení nepamätal na takúto chorú situáciu ako je v tomto našom ´Serafínove´. Po Slovensku sa oslavuje 20 rokov od Nežnej revolúcie, ale tu sa verejne porušujú práva a demokracia, všetci o tom vieme a nikto proti tomu nič nekoná,” skonštatoval.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM