Tlačové správy

Získajte silnú podporu pre vašu organizáciu!

Nadácia Pontis prerozdelí organizáciám až 2,2 milióna eur v novom programe Impact Lab.

Ilustračný obrázok k článku Získajte silnú podporu pre vašu organizáciu!
Zdroj: Nadácia Pontis/Marek Mucha

Regionálne organizácie, ale aj organizácie s celoslovenským pôsobením, môžu získať silnú podporu svojich aktivít. Nadácia Pontis spúšťa nový program Impact Lab, v ktorom bude podporovať začínajúce aj etablované občianske organizácie. Počas troch rokov vďaka európskej podpore prerozdelí 2,2 milióny eur až 70 organizáciám.

V našej krajine je veľké množstvo iniciatív s významným inovačným potenciálom, ktoré môžu prispieť k riešeniam pálčivých problémov našej spoločnosti. Často im však chýba udržateľnosť – problémom sú obmedzené kapacity organizácií, finančné aj personálne, nedostatok know-how či vedenia pri zavádzaní zmien do systému.

Nadácia Pontis s neziskovými organizáciami dlhodobo spolupracuje, pozná ich potreby aj problémy, s ktorými sa stretávajú. „Mimovládnemu sektoru chceme pomôcť rásť a šíriť dobré, inovačné nápady, ponúkame mu preto silnú podporu. Potrebujeme stabilné a odolné organizácie, nakoľko sú dôležitou súčasťou každej demokratickej spoločnosti,“ hovorí Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis.

Podpora vzdelávania, demokracie, ľudských práv a inklúzie

Impact Lab je určený menším, začínajúcim aj etablovaným organizáciám. Menšie alebo začínajúce organizácie môžu získať v Inkubátore grant do výšky max. 20 000 eur, etablované neziskovky v Akcelerátore dostanú podporu v hodnote max. 60 000 eur. Okrem toho získajú prístup k workshopom a webinárom v témach ako fundraising, sledovanie dopadu, finančná udržateľnosť či tvorba biznis modelov. Súčasťou je tiež mentoring od odborníkov a odborníčok z biznisu, vzdelávania či komunikácie.

Kľúčovými témami programu je kvalita vzdelávania, odstraňovanie nespravodlivosti (demokracia a právny štát) a nerovnosti (ľudské práva a inklúzia). „Slovensko patrí ku krajinám, ktoré sú najviac zraniteľné z hľadiska podliehania dezinformáciám či nedemokratickým tendenciám. Aj preto považujeme rozvoj kritického myslenia, či iniciatívy zamerané na podporu demokratických inštitúcií za kľúčové,“ vysvetľuje M. Kolesárová. Ukazuje sa tiež, že sme krajinou, v ktorej socio-ekonomický status výrazne ovplyvňuje nielen výkony študentov v školách, ale aj prístup k digitálnym zariadeniam, čo má dopad na rozvoj digitálnych zručností detí. „Akékoľvek zmeny v spoločnosti, pozitívne či negatívne, sú prepojené s kvalitou vzdelávania aj úrovňou inklúzie vo vzdelávaní,“ dodáva M. Kolesárová.

Zdroj: Nadácia Pontis/Marek Mucha

Prihlasovanie pre menšie alebo začínajúce organizácie sa začalo

Nadácia Pontis aktuálne spustila prihlasovanie do Inkubátora. Výzva je zverejnená od 2. februára 2023.

Čo získajú organizácie, ktoré postúpia do Inkubátora:

  • finančnú podporu až do výšky 20-tisíc eur,
  • vzdelávací program: workshopy zamerané na finančnú udržateľnosť, sledovanie dopadu a celkové nastavenie fungovania organizácie,
  • pridanou hodnotou je sieťovanie organizácii medzi sebou a získanie nových kontaktov.

Prihlasovať sa môžu organizácie, ktoré nemajú predchádzajúce skúsenosti so spravovaním grantov nad 20 000 EUR; fungujú najmenej 1 rok pred podaním žiadosti o grantové financovanie a preukázali aktívnu činnosť v rámci svojho regiónu s rozpoznateľnými výstupmi.

Výzvu pre etablované organizácie vyhlási Nadácia Pontis v apríli 2023.

Zdroj: Nadácia Pontis

Spolufinancované Európskou Úniou v rámci projektu Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej Únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska Únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Nadácia Pontis
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM