Rastislav Búgel Samospráva

Združenie miest a obcí Slovenska má nového predsedu: Dvonča vo funkcii vystriedal starosta Štrby

Na čele Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) vystrieda primátora Nitry Jozefa Dvonča starosta Štrby Michal Sýkora. Od delegátov 26. snemu ZMOS, ktorý sa koná v Bratislave, dostal vo voľbách 69,5 percenta hlasov.

Ilustračný obrázok k článku Združenie miest a obcí Slovenska má nového predsedu: Dvonča vo funkcii vystriedal starosta Štrby
Foto: Rastislav Búgel

V príhovore po zvolení sa Sýkora poďakoval za dôveru a zdôraznil, že práca a úspech ZMOS nie sú postavené na tom, kto je predseda, ale na tom, ako spolupracujú všetci členovia a orgány ZMOS. „Skúsme si dôverovať a buďme pozitívne naladení,“ vyzval Sýkora kolegov v združení. Za svoje priority vo funkčnom období považuje doriešenie otázok okolo zákona týkajúceho sa právneho postavenia a platových pomerov starostov obcí a primátorov miest a takisto zákon o obecnom zriadení. „Je najvyšší čas ho otvoriť a novelizovať,“ uviedol Sýkora.

Je spoluzakladateľom ZMOS

Úspešný kandidát na predsedu ZMOS šéfuje samospráve v obci Štrba od roku 1981. Do roku 1990 bol predsedom tamojšieho národného výboru, od roku 1990 starostom obce. V rokoch 1990 až 1991 pôsobil aj ako poslanec Federálneho zhromaždenia ČSFR. Sýkora je spoluzakladateľom ZMOS, v rokoch 1993–2011 bol predsedom združenia, od roku 2011 prvým podpredsedom.

Rozhodovali medzi dvoma

Nového šéfa ZMOS volilo 1219 zaregistro­vaných delegátov, z toho 99 primátorov miest a starostov mestských častí Bratislavy a Košíc a 1120 starostov obcí. Vo voľbách sa primátori a starostovia miest a obcí rozhodovali medzi dvomi kandidátmi, ktorých navrhli regionálne združenia. Okrem Sýkoru, ktorého na tento post navrhlo 25 regionálnych združení, bol kandidátom na nového predsedu združenia starosta obce Píla Radovan Mičunek. Toho podporovali dve regionálne združenia. Nový predseda ZMOS sa podľa princípu rotácie volil zo starostov členských obcí v tomto združení. Predchádzajúce štyri roky bol totiž na čele ZMOS nitriansky primátor Jozef Dvonč.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM