Lucia Lauková Správy

Zdravotníci testujú ochranné štíty z 3D tlačiarne: Vyrábajú ich informatici z UKF

Informatici z nitrianskej UKF vyrobili ochranné štíty pre zdravotníkov. Vytlačili ich na 3D tlačiarni.

Zdroj: Dnes24.sk

Katedra informatiky Fakulty prírodných vied UKF v Nitre sa zapojila do výroby ochranných štítov. Tie už priamo testujú zdravotníci na oddeleniach. Záujem o ne prejavili aj nemocnice v Nitrianskom kra­ji.

Pri výrobe ochranných štítov pomáha 3D tlačiareň. Tú za iných okolností využívajú pri výučbe. Ako prezradil v rozhovore docent Zoltán Balogh, na 3D tlačiarni vytlačili napríklad aj robotické ramená. „V kombinácii servomotorov, mikrokontrolérov, mikropočítačov a programovaním sme vytvorili so študentmi kybernetické systémy,“ prezradil Zoltán Balogh.

Okrem toho sa zapojila katedra informatiky do projektu INNO3D či do celoslovenského projektu IT Akadémia. „V rámci tohto projektu školíme učiteľov ZŠ a SŠ, práve aj pre používanie 3D tlačiarní,“ povedal docent Zoltán Balogh.

V rozhovore sme sa dozvedeli viac o výrobe aj využití štítov i samotnej 3D tlačiarne v boji proti koronavírusu. Okrem ochranných štítov pre zdravotníkov, by 3D tlačiarne totiž umožnili vyrobiť napríklad aj respirátory.

Pre koho sú ochranné štíty určené?

„Ochranné štíty sú určené pre zdravotníkov na ochranu celej tváre. Sú z materiálu, ktorý sa dá vyčistiť, vydezinfikovať a následne hneď používať naďalej. Ochranná fólia je bežne dostupná fólia, ktorá sa používa napríklad aj ako predná (priesvitná) strana dokumentu v hrebeňovej väzbe. Táto fólia sa vkladá do vytlačeného 3D modelu. Tento model nám poskytli kolegovia zo Španielska, s ktorými spolu participujeme na medzinárodnom projekte Erasmus + INNO3D, riešený na Katedre informatiky FPV UKF v Nitre. Model vytláča 3D tlačiareň použitím tzv. filamentov (náplne) typu ABS a PLA a rôznych farieb.“

Koľko kusov ochranných štítov ste už vyrobili?

„K 30. marcu máme spolu 28 kusov, z toho niekoľko sme už rozdali do nemocníc v Nitrianskom kraji. Samozrejme, ak bude treba, vytlačíme ďalšie, keďže záujem o ochranné štíty je veľmi veľký.“

Koľko ich dokážete vyrobiť denne?

„Ak sa nevyskytnú technické problémy (výmena filamentov, zalomenie/pre­trhnutie filamentu, doplnenie filamentov, atď.) denne vieme vytlačiť približne 8 až 10 kusov.“

Ako dlho trvá vytlačiť jeden štít?

„Závisí to od materiálu aj od modelu. My máme len jeden model (zo Španielska) a ako materiál sa osvedčil PLA aj napriek tomu, že ho neodporúčajú. PLA je biologicky rozložiteľný plast a dobre sa s ním pracuje. Tlač jedného modelu je cca 2 hodiny, ale model sme v programe upravili tak, aby sme mohli tlačiť naraz 2 kusy. Tak čas tlače trvá 3,5 hodiny a máme hneď dva kusy. V tomto sú nápomocní v ZŠ Jána Amosa Komenského v Tvrdošovciach, ktorá reálne poskytla 3D tlačiareň aj materiál. A vďaka propagácii našej práce, pomoc ponúklo aj Gymnázium Šurany. Obe školy sú v projekte IT Akadémia, a tak vzájomne spolupracujeme a snažíme sa aspoň akým-takým spôsobom pomôcť, ako sa len dá.“

Kto už prejavil záujem o takéto štíty?

„Hlavne nemocnice v Nitrianskom kraji, konkrétne Zlaté Moravce a Nitra a ďalšie prejavili záujem – napríklad FNSP v Nových Zámkoch.“

Aké ďalšie ochranné pomôcky by sa dali vyrobiť pomocou 3D tlačiarne?

„Napríklad respirátor s vymeniteľným filtrom. Možné je vytlačiť aj príslušenstvo napríklad do pľúcnych ventilátorov.“

Neplánujete napríklad tlač respirátorov, alebo iných ochranných pomôcok?

„Ak bude požiadavka, nie je problém. Samozrejme potrebné je najprv model navrhnúť a odskúšať.“

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Na UKF vyrábajú na 3D tlačiarni štíty pre zdravotníkov
9
Galéria
Zdroj: KI FPV UKF
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM