Monika Földešiová Kultúra

Záver Divadelnej Nitry patrí Slovákom a Poliakom

Účastníkov festivalu čaká slovenská inscenácia HOLLYROTH anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá a poľská hra Samsara Disco.

(WEBNOVINY) – Záver medzinárodného festivalu Divadelná Nitra dnes bude patriť slovenskému a poľskému divadlu. Činohra Slovenského národného divadla uvedie v nitrianskom Divadle Andreja Bagara inscenáciu HOLLYROTH anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá. Hra v réžii Rastislava Balleka sa stala inscenáciou sezóny 2009/2010 na tohtoročných udeľovaniach divadelných ocenení sezóny Dosky. Hlavný predstaviteľ Robert Roth zároveň získal cenu za najlepší mužský herecký výkon sezóny. Monodráma nahliada do osudov veľkého básnika a národného buditeľa Jána Hollého. Podľa režiséra Balleka sú osobnosti slovenskej histórie vďačnou témou, ktorej sa treba na divadelných doskách venovať aj v budúcnosti. „Hollý je zaujímavá postava, je to tvorca, je to osud, je to autor, katolícky kňaz, myslím si, že obsahuje v sebe dramatično, ktoré stálo za to študovať a zobraziť na javisku,“ povedal.

Festivalový maratón uzavrie poľský súbor Teatr Polski Vroclav. V Nitre sa predstavia s inscenáciou Samsara Disco. Čechovov príbeh nešťastného Ivanova zasadila mladá poľská režisérka Agnieszka Olsten do kontextu poviedky Viktora Pelevina Život hmyzu. Divákov čaká zvláštna atmosféra, výborné herecké výkony a nezvyčajné spojenie textov.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM