andrea andrea Rôzne

Zatepľovať po novom sa oplatí!

V Nitre, tak ako v mnohých iných slovenských mestách, sa rozmohol trend zatepľovania panelákov. Ide o veľmi výhodnú investíciu, pri ktorej obyvatelia bytových domov ušetria nielen energiu potrebnú na vykurovanie, ale i finančné prostriedky určené n

Mnohí občania v Nitre sa rozhodli využiť túto možnosť, ktorá je okrem iného i veľmi prospešná pre ochranu životného prostredia, a to tým, že sa odstránia hygienické nedostatky (plesne) a znížia emisie pri výrobe energie. Veľkým pozitívom zateplenia je, že sa predĺži životnosť budovy, vylepší sa jej architektonický a vizuálny vzhľad, a čo je najdôležitejšie, ochráni zdravie obyvateľov. Ak chcete aj vy zatepľovať svoj panelák, mali by ste sa rozhodnúť, akou formou budete riešiť finančnú otázku celého projektu. Okrem vlastných zdrojov môžete využiť pôžičky v bankách. Najčastejšie využívanou formou získavania financií na zatepľovanie sú dotácie od Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky (MVRR). Po vybavení potrebných dokladov môžu získať vlastníci bytov nenávratné peniaze, pričom musia uhradiť 50 % nákladov z vlastných finančných prostriedkov. Žiadateľov o štátnu dotáciu je žiaľ oveľa viac ako peňazí, ktoré môžu byť občanom poskytnuté. Preto bol od 1. júla 2009 spustený nový vládny program – bezúročná pôžička na zateplenie, ktorú poskytuje Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB).
„Ak chcete získať pôžičku zo ŠFRB na zateplenie v zmysle zákona 265/2009 platného z 19. júna 2009, treba vedieť, že z tohto programu sa môže získať pôžička na zateplenie len na stavby, ktoré boli skolaudované pred rokom 1989. Žiadateľ si musí ďalej vybaviť stavebné povolenie alebo ohlasovaciu povinnosť na zateplenie, a keď dosiahne zatepľovaním úsporu tepla minimálne 20 %, môže si požiadať o bezúročnú pôžičku na zateplenie,“ radí Ing. Gabriela Ballayová, referentka pre ŠFRB v Nitre. Okrem 0 % úrokovej sadzby je výhodná aj maximálna doba splácania, ktorá je 15 rokov. Od začiatku platnosti nového vládneho programu zaregistroval ŠFRB, ktorý sídli na Mestskom úrade v Nitre, celkovo 5 žiadostí. Zatepľovať chcú obyvatelia bytových domov na Chrenovej, Párovciach, ale i vo Vrábľoch – sídlisko Kaška. Náklady na realizáciu určí projektant po zhodnotení stavu konštrukcie. Podľa spôsobu zatepľovania a určenia zatepľovacieho systému sa stanoví výška celkovej sumy. Maximálny finančný limit je 80eur/m? zatepľovacej plochy pri bytových domoch, rodinné domy majú obstarávací náklad nižší – 50eur/m?. Existuje niekoľko možností ako získať financie na zatepľovanie. Sporenie vlastných prostriedkov je však časovo náročné. Kto býva v paneláku môže potvrdiť, že každú chvíľu treba vymeniť žiarovky, opraviť zábradlie, vymeniť rozbité okná…Preto je niekedy veľmi ťažké ušetriť v spoločnom fonde peniaze na zatepľovanie. Na rad prichádzajú pôžičky, ktoré využilo už veľa obyvateľov Nitry. Podľa ich slov nejde o vyhodené peniaze, práve naopak, investícia do zateplenia sa im po rokoch vrátila ušetrením na energiách. Okrem MVRR SR môžu obyvatelia nášho mesta, po splnení všetkých podmienok, požiadať o pôžičku zo ŠFRB, a to prostredníctvom zamestnancov, ktorí majú na starosti agendu ŠFRB pre celý okres Nitra.

autor: Zuzana Valovičová

zateplenie
7
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM