Nikoleta Kováčová Správy

Zasadal KRÍZOVÝ ŠTÁB! TOTO má zabrániť ďalším povodniam na KYNEKU

Prívalové dažde minulý týždeň poriadne potrápili obyvateľov nitrianskej mestskej časti Kynek. Ulica Nad Hrabinou sa s vodou a blatom musela popasovať dvakrát. Krízový štáb našiel riešenie.

Ilustračný obrázok k článku Zasadal KRÍZOVÝ ŠTÁB! TOTO má zabrániť ďalším povodniam na KYNEKU
2
Galéria

K mimoriadnej situácii na Kyneku v pondelok zasadal krízový štáb. Podľa slov poslankyne nitrianskeho mestského zastupiteľstva a členky výboru mestskej časti č. 5 – Diely, Kynek, Mlynárce, Párovské Háje Kataríny Welnitzovej sa ho zúčastnilo 22 osôb.

Zo záverov rokovania krízového štábu je známe, že povodne boli výsledkom niekoľkých elementov.

Za všetkým voda

„Daždová voda z poľa nad R1 s nasadenou kukuricou pretiekla diaľničnou priepusťou na pole pri ceste NR – Lehota, zhodou okolností tiež s kukuricou. Výškový rozdiel v rámci poľa je cca 60 metrov, čiže voda nabrala neskutočnú rýchlosť a silu,“ priblížila Welnitzová.

Voda z polí pokračovala priepusťou nad ulicou Nad hrabinou. „Nánosy z nej zablokovali ďalšiu priepusť a začalo vytápať ulicu Pod trnkami. Situácia sa po 6 dňoch zopakovala,“ dodala mestská poslankyňa.

Welnitzová informovala, že krízový štáb prijal „rýchle riešenie – odkloniť vodu z horného poľa (urobiť val) a odstrániť nerovnosť v ulici Nad hrabinou, aby sa tam voda nezadržiavala.“

V súčasnosti podľa nej mesto žiada povolenia vlastníkov daných pozemkov, aby mohlo zrealizovať svoj zámer.

Komplexné riešenie

Zásadné však bude situáciu na Kyneku do budúcna riešiť komplexne. Aj preto je teraz na rade detailnejšie preskúmanie celého problému a návrhy odborníkov a do praxe uviesť vodozádržné opatrenia.

„Priepuste by mali podľa nich zostať voľné, inak voda môže odtrhnúť celý svah, ulicu Na Dolinu alebo diaľnicu, podľa zablokovania,“ dodala Katarína Welnitzová.

Prečítajte si tiež:

Kynek bojuje s veľkou vodou
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM