Simona Chrappová Rôzne

Zamilujte sa do Prahy

Pre Slovákov je výnimočným veľkomestom , v ktorom sa vďaka nulovej rečovej bariére môžu cítiť ako doma.

Keď sa povie Praha, mnohí z nás si nejako mimovoľne predstavia Václavské námestie. Áno, uznávame mu svoju istú dominantu, ale v dnešnej dobe preberajú jeho status už iné ulice. Doba pokročila a módu diktujú peniaze. Najmä preto kroky mnohých smerujú na miesta, kde sa stretáva luxus, bohatstvo a krása. Novopostavený obchodný dom Palladium (Náměstí Republiky) a ulice Na Příkopě a Pařížská dokonale lákajú k míňaniu. Konkrétne na poslednej menovanej ulici môžete vidieť značky, k akým sa bežný smrteľník nemá šancu dopracovať ako napr. Dior, Chanel, Louis Vuitton a Cartier. Niekedy iba malý šperk má tam takú hodnotu ako rodinný dom v centre Bratislavy. A predsa sa tam nájde mnoho ľudí, domácich i cudzincov, z ktorých toto miesto žije.

Nielen amerikanizmus zasiahol Prahu. Ak sa rozhodnete vybrať počas víkendu na starobylé Hradčany, môže vás prekvapiť, že sa v obchodíkoch so suvenírmi sa medzi plyšovým Krtečkom a postavičkami z obľúbenej rozprávky A je to! nachádzajú aj Matriošky. Je to preto, lebo tieto atraktívne predajné miesta ovládli Rusi. Hradčany ako také, vám môžu zabrať minimálne pol dňa. V ponuke je niekoľko okruhov po pamiatkach, od menších po väčšie. Prezrieť si môžete Pražský hrad, Baziliku sv. Jiří, Zlatú uličku, Obrazárnu, Hradné a palácové záhrady a iné. V pokladnici múzea sú poskytované rôzne výhodne zľavy pre študentov , skupiny, dôchodcov a malé deti. Nakoľko je svetoznámy Chrám sv. Víta cirkevnou pamiatkou a normálne sa v ňom svätia omše, je sprístupnený bezplatne. Ak po tejto vyčerpávajúcej prechádzke vyhladnete, odporúčame vám vyhnúť sa lákavým reštauráciám pod hradom, kde za tie maximálne ceny nedostanete náležitý a kvalitný obed. Vydržte a najedzte sa v niektorej z kvalitných hospůdek na Malej strane, ktorá sa nachádza cca 10 minút chôdze pod Hradčanmi. Malá strana je rozkošná časť Prahy, ktorá láka k prechádzkam a túlaniu sa do neskorých nočných hodín. Keď budete sedieť na lavičke pri Vltave a zavriete oči, možno sa na chvíľku vrátite do čias, ktoré opísal najznámejší malostranský autor Ján Neruda.

Ak ste ešte neboli na Karlovom moste, vyberte sa tam buď skoro ráno, alebo v noci. Momentálne na ňom prebieha rekonštrukcia a polovica mosta je uzatvorená. Preto na ňom bývajú nesmierne návaly, medzi ktorými postávajú rôzni maliari, speváci, šperkári a pokúšajú sa predať svoje umenie. Podobné množstvo ľudí býva aj pod Pražským orlojom, kde sa každú celú hodinu stretne riadna kôpka turistov. Tí šikovnejší( a bohatší) si rezervujú miesto na niektorej z terás, ktorí sa nachádzajú priamo pod ním. A tak vzniká pojem- gastrokultúra. Od Orloja, ktorý sa nachádza pri Staromestskom námestí, kde môžete obdivovať napr. nádherný Týnský chrám, to nie je ďaleko na Václavské námestie. Tam, nad spleťou obchodov, bufetov a reštaurácií sa nad sochou sv. Václava(od Josefa Václava Myslbeka) vyníma Múzeum. Takisto tam môžete nájsť pomník samoupáleného študenta Jána Palacha. Zaujímavosťou je, že ešte v sedemdesiatych rokoch tade pozdĺž celého dnešného bulváru premávali električky.

To je len niečo z mála, čo sa dá v Prahe nájsť a obdivovať. Je jedno, či sa do Prahy vydáte za zábavou(Karlový lázne, Duplex, La bodeguita del medio, M1…). Takisto si tam aj milovníci kultúry nájdu svoje(Státní Opera, Národní divadlo, Divadlo Brodway, Laterna Magika…). Gurmáni si pochutnajú v tradičných hospodách, ale aj v luxusných tématických reštauráciách( Pivovar u Fleků, U Kalicha, Kavárna Slavia, Pod křídlem noci, Krásne ztráty…). A to všetko medzi starobylými architektonickými skvostami.

Praha
16
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM