Rastislav Búgel Samospráva

Zákaz pitia alkoholu na Klokočine a Chrenovej: Poslanci neschválili návrh na rozšírenie zoznamu ulíc

Nitrianska radnica zatiaľ nerozšíri zoznam ulíc, na ktorých je zakázané piť na verejných priestranstvách alkohol. Rozhodli o tom mestskí poslanci.

Ilustračný obrázok k článku Zákaz pitia alkoholu na Klokočine a Chrenovej: Poslanci neschválili návrh na rozšírenie zoznamu ulíc
Foto: Rastislav Búgel

Mestskí poslanci na svojom septembrovom rokovaní neschválili dodatok všeobecne záväzného nariadenia (VZN), na základe ktorého sa mala zakázať konzumácia alkoholu na viac ako 20 uliciach na sídliskách Klokočina a Chrenová. Zákaz popíjania sa mal vzťahovať aj na detské ihriská a ich okolie. Návrh vypracovala skupina mestských poslancov, ktorí takýmto spôsobom chceli riešiť časté sťažnosti obyvateľov mesta na hluk a rušenie nočného pokoja.

„Súvisí to s požívaním alkoholických nápojov pod oknami obytných domov, pri stánkoch s občerstvením i na detských ihriskách,“ uvádzajú poslanci vo svojom návrhu.

Zároveň v ňom žiadali, aby mestskí policajti porušovanie zákazu pitia alkoholu čo najprísnejšie trestali a udeľovali pokuty do výšky 33 eur. Podľa navrhovaného dodatku k VZN o dodržiavaní verejného poriadku a verejnej čistoty mal zákaz popíjania platiť od 9. hodiny ráno do 8. hodiny nasledujúceho dňa, teda 23 hodín. „Nenavrhujeme celých 24 hodín, aby ten zákaz nebol považovaný za celoplošný a znížila sa tak šanca, že VZN napadne prokurátor,“ vysvetlil mestský poslanec Daniel Hecht.

Väčšine sa návrh pozdával

Väčšine členov mestského zastupiteľstva sa páčila myšlienka rozšíriť počet ulíc, na ktorých je zakázané piť alkohol na verejných priestranstvách. Viacerí chceli do VZN zapracovať aj ďalšie lokality. Iní však upozorňovali na prílišnú tvrdosť nariadenia i na niektoré praktické problémy, ktoré by z neho vyplynuli. „Nie som zástanca pitia alkoholu na verejnosti, ale neviem, či je dobré na 23 hodín obmedzovať občanov mesta a hlavne neviem, ako budeme kontrolovať všetky tie plochy, na ktorých sa v noci robí neporiadok,“ skonštatoval poslanec Milan Burda. Za nesystémový označil návrh dodatku k VZN aj poslanec Štefan Štefek. Nepáčil sa ani primátorovi Jozefovi Dvončovi. „Urobiť 23-hodinový zákaz prakticky v celom meste sa mi zdá byť streštené. Ja osobne vidím najväčší problém v kontrole dodržiavania toho všeobecne záväzného nariadenia. Je logické, že my sme proti neporiadku na uliciach a hlavne rušeniu nočného pokoja. Na tom sa všetci zhodneme. Hľadajme východisko, ako to čo najúčinnejšie urobiť, pretože si neviem celkom predstaviť, ako by sme dnes vedeli celé mesto skontrolovať so 66 policajtmi mestskej polície,“ pripomenul Dvonč. Návrh na rozšírenie zákazu pitia alkoholu na verejných priestranstvách napokon poslanci zo svojho rokovania stiahli. Na ďalšie zasadnutie zastupiteľstva sa má vrátiť v prepracovanej podobe.

Systémové riešenie

V Nitre sa zoznam ulíc, na ktorých sa nesmie na verejnosti piť alkohol rozširoval už trikrát. Problémy s popíjaním prevažne mladých ľudí priamo na chodníkoch v centre mesta riešila radnica prijatím VZN ešte na jeseň v roku 2007. Podľa jeho ustanovení sa zakazovalo popíjať v centre mesta a na hradnom kopci. Po novelizácii VZN v roku 2009 a 2014 sa zákaz rozšíril na viac ako stovku ulíc na území celého Starého mesta. „Aj napriek tomu máme zóny, kde sa ruší nočný pokoj. Známe je Predmostie a Mostná ulica, alebo lokalita pri nedostavanom skelete na nábreží rieky. Zaujímavé na tom je, a náčelník mestskej polície to potvrdil, že pokiaľ vytlačíme z niektorej ulice ľudí, ktorí tam popíjajú alkohol, tak sa okamžite sťahujú niekde inde. Preto je potrebné riešiť tento problém systémovo a tak, aby to bolo naozaj účinné,“ skonštatoval Dvonč.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM