Monika Földešiová Rôzne

Zachraňovali a odmeňovali

Jeden zachránil topiaceho sa chlapca, druhý zabránil samovražde. Nikto z nich však ani na sekundu nezaváhal.

Štátny tajomník Ministerstva vnútra SR a splnomocnenec vlády pre integrovaný záchranný systém pán Jozef Buček odovzdával ceny výhercom národného kola súťaže „112 AWARDS“. Nitra získala ocenenie za výnimočný pokrok najmä v informačno-komunikačnej oblasti v rámci Koordinačného strediska integrovaného záchranného systému. HaZZ v Nitre zrealizoval projekt cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskou a Maďarskou republikou. Priniesol video konferenčný systém vzájomného spojenia medzi oboma štátmi, ktorý umožňuje riadiť zásah na diaľku v prihraničných oblastiach.

Chcel sa zabiť na elektrickom stožiari V kategórii výnimočný profesionálny záchranársky čin sa stal víťazom Michal Kovár z HaZZ Malacky (obr. č. 10 a 24). Na tiesňovú linku 112 bola ohlásená udalosť – osoba na elektrickom stožiari vysokého napätia so samovražedným úmyslom. Nakoľko po jeho príchode ešte nebol prítomný policajný vyjednávač, sám Kovár začal komunikovať s osobou. „Celý čas som sa mu prihováral, aby sme ušetrili čas, kým vypnú elektrinu“, uviedol Kovár. Po odstavení elektrického prúdu sa uvedená osoba pokúsila o samovraždu obesením. Záchranár urýchlene pomocou lezeckej techniky vyliezol na stožiar a osobu zachránil. „Je to naša práca, nečakáme, že nám niekto bude ďakovať“, dodal pre náš portál ocenený záchranár.

Postihnutý chlapec sa takmer utopil S ocenením sa nezabudlo ani na občiansky záchranársky čin. 25-ročný Peter Adamkovič (obr. č. 9) minulý rok v auguste zachránil mladého chlapca, ktorý sa topil v rieke Váh v Piešťanoch. „Nebezpečenstvo som si v tej chvíli neuvedomoval, neváhal som a skočil za ním“, prezradil Adamkovič. Bývalý pólista správne odhadol situáciu vzhľadom na rýchlosť prúdu rieky a bez váhania sa vrhol do vody, aby doplával k bezvládnemu 15-ročnému chlapcovi. Toho z posledných síl držali v rieke dve dievčatá. Postihnutému chlapcovi z detského domova kriesením a masážou srdca pomohol iný, doposiaľ neznámy človek.

zachranovali a odmenovali
24
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM