Webnoviny - Rôzne

Za pochybný tender na CT prístroj nenesie nikto zodpovednosť

Za pochybné verejné obstarávanie na dodávku a montáž CT prístroja pre nemocnicu v Leviciach z roku 2010 doteraz nikto zodpovednosť nenesie.

Nemocnica patrí Nitrianskemu samosprávnemu kraju, ktorý ju spravuje prostredníctvom svojej neziskovej organizácie Nemocnice s poliklinikami.

Vyšlo najavo, že nemocnica robila stavebné úpravy bez predchádzajúceho súhlasu kraja, zvolila pri verejnom obstarávaní nezákonný postup, prekročila zmluvne dohodnutú cenu a zavádzala stavebný úrad, keďže v čase podania žiadosti o stavebné povolenie už práce prebiehali. Krajskí poslanci žiadali dôslednú kontrolu obstarávania.

Na poslednom zastupiteľstve im hlavný kontrolór kraja Ignác Púchovský predložil správu, z ktorej vyplynulo, že kontrolu obstarania CT prístroja útvar hlavného kontrolóra vykonať nemohol, pretože podľa zákona má právo kontrolovať len zákazky s nízkymi hodnotami a podprahové zákazky. Verejné obstarávanie na CT prístroj do týchto kategórii nespadá. Poslanci netajili nespokojnosť s predloženou správou. Poukázali na to, že ani po dvoch rokoch sa nedozvedeli, kto je za netransparentné verejné obstarávanie zodpovedný.

**„Mám pocit, že tu v zastupiteľstve sedí asi 54 bláznov. Naozaj sme čakali, že po dlhom čase sa dozvieme, čo sa tam dialo,“ **povedala poslankyňa Katarína Miškovičová (SDKÚ-DS).

„Ja mám pocit, že dva roky sme tu boli niekým do slova a do písmena klamaní,“ uviedol Miloš Zaujec (KDH).

„Žiadam, aby boli vyvodené dôsledky za to, že sa tu konala nehoráznosť,“ reagoval Ondrej Ščurka (SDKÚ-DS).

Púchovskému poslanci kládli množstvo otázok, odpovede ich však neuspokojili. Poslanec Marián Kéry (Smer-SD) zhodnotil jeho odpovede slovami „vy máte taký jeden vzácny dar – čím viac rozprávate, tým my menej vieme.“

Poslanci nakoniec zobrali správu hlavného kontrolóra na vedomie a uložili mu, aby požiadal Úrad pre verejné obstarávanie o vykonanie kontroly postupu pri zadávaní zákazky na CT prístroj. Na tom istom zasadnutí zároveň schválili Púchovskému odmenu za prvý polrok 2012 vo výške jeho mesačného platu.

Nitra24.sk/web­noviny

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM